NewsletterFacebook

Dla Ciebie Wando - Koncert Zespołu Old Breakout

Takiego koncertu, takiego wydarzenia jeszcze nie było! W tym roku zbiegają się dwie „okrągłe” rocznice wielkich postaci. 30 lat temu, w drodze na swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę, zaginęła Wanda Rutkiewicz. 15 lat temu zmarł ceniony kompozytor i gitarzysta Tadeusz Nalepa, który jako solista zadebiutował w Warszawie 40 lat temu.

 
Jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii i ojciec polskiego bluesa urodzili się w tym samym roku – 1943, podobnie jak Tadeusz Trzciński – mistrz harmonijki ustnej, współtwórca bluesowego składu, brzmienia i sukcesów Breakoutu. Trudno sobie wyobrazić siłę przekazu legendarnego zespołu bez tekstów Bogdana Loebla, który w maju obchodzić będzie 90. urodziny i – jak zaznaczył – jeśli tylko zdrowie pozwoli, to wybierze się do kina Luna.
 

Takiego koncertu jeszcze nie było z innego powodu. 12 maja Old Breakout wzbogaci swój repertuar o najważniejsze utwory wykonywane przez Mirę Kubasińską. Tego dnia oficjalnie zadebiutuje z zespołem wielce utalentowana Magdalena Meisel, wyróżniająca się mocnym wokalem oraz nietuzinkową urodą.

 

Pochodząca ze Starachowic matka dwóch synów jest skrzypaczką Filharmonii Częstochowskiej, wykładowcą w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz finalistką popularnych programów telewizyjnych. W “Bitwie na głosy” śpiewała w zwycięskiej grupie Piotra Kupichy z zespołu FEEL. Tam brawurowo wykonała utwór “Time to say goodbay”, a w finale “Białą armię” zespołu Bajm, za co zyskała uznanie jury, oraz zapadła w pamięci widzów.

 

Wystąpiła też w “Szansie na sukces” (triumfatorka programu z 2plus1), w drugiej edycji X-FACTOR i trzeciej edycji “The Voice of Poland”. Zaprezentowała się w trzech utworach, wygrywając bitwy i knock-out’y i tym samym znalazła się w ścisłej czwórce wokalistów wybranych przez Marka Piekarczyka – lidera zespołu TSA.  Jej brawurowe wykonania z repertuaru grupy Breakout: „Gdybyś kochał, hej!”, „Poszłabym za tobą”, „Na drugim brzegu tęczy”, „W co mam wierzyć” czy „Do kogo idziesz”, wywołują najwyższe uznanie i ogromne emocje. Więcej na www.oldbreakout.pl i facebook.com/oldbreakout

 

Jak podkreślają w swych opiniach krytycy muzyczni, recenzenci, a przede wszystkim publiczność, koncerty Old Breakout to prawdziwa uczta dla ucha i oka, to poprzeczka na poziomie rekordów świata – wyżej jest tylko niebo. Tak też zatytułowana jest wystawa poświęcona Wandzie Rutkiewicz. Ekspozycję - przygotowaną przez Instytut Papieża Jana Pawła II i wzbogaconą o fotogramy Bartłomieja Zborowskiego „Moje Himalaje” – można oglądać w kinie Luna od 23 kwietnia do 13 maja.

 

Koncert to nie wszystko. Program czwartkowego wieczoru 12 maja – ostatniego dnia, kiedy 30 lat temu pod wierzchołkiem Kanczendzongi widziana była jeszcze Wanda – jest bardzo bogaty. Ważniejsze elementy to w szczególności wspomnienia koleżanek i kolegów wybitnej himalaistki, m.in. Anny Czerwińskiej, Krystyny Palmowskiej, Ewy Panejko-Pankiewicz, Aleksandra Lwowa, Janusza Onyszkiewicza.

 

Na przeciwległym biegunie wiekowym będą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach k. Ożarowa Mazowieckiego ze spektaklem „Nie bój się marzyć o najwyższych szczytach”. W rolę patronki szkoły wcieli się uczennica VIII klasy Nikola Strzyżewska.

 

Wydarzenie oraz koncert zespołu Old Breakout uzyskały wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i Klubu Sportowego Polskie Himalaje, który zainicjował budowę czortenu Wandy Rutkiewicz pod Kanczendzongą w 30. rocznicę zaginięcia: https://zrzutka.pl/dbrxdh

https://www.polskiehimalaje.pl/   https://www.facebook.com/PolskieHimalaje/   https://www.facebook.com/groups/1181623642579775