NewsletterFacebook

EFF: Dwa lwy jadą do Wenecji

Dy Luanë drejt Venecias

Dwa Lwy Jadą Do Wenecji - to tytuł filmu i zwięzły zarys jego akcji. 

Scenarzysta i reżyser Jonid Jorgji opowiedział w nim o podróży na ceremonię wręczenia nagród na festiwalu filmowym w Wenecji. 

Udają się na niego dwaj uznani albańscy filmowcy, którzy już na początku podróży spotykają dwie atrakcyjne gwiazdki filmów dla dorosłych. Panowie są podstarzali, dziewczyny seksowne. Tak zawiązana intryga od razu wymusza łatwy do wyobrażenia ciąg dalszy, ale hola, hola, nie wszystko będzie tu oczywiste, przewidywalne i jednoznaczne. Filmowi Kaçi i Vani oraz Lola i Irina mają przed sobą określony cel, jak przystało na kino drogi. Ale czy zdołają go osiągnąć? Czekają ich rozliczne przeszkody, zwroty akcji i wyzwania, które stawiają pod znakiem zapytania happy end. 

Reżyser, dla którego „Dwa Lwy jadą do Wenecji” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym, zajmował się wcześniej prowadzeniem agencji kreatywnej, nakręcał krótkie metraże. Teraz już tytułem filmu zapowiedział, że zobaczymy metaforyczną opowieść - bo na weneckim festiwalu gra toczy się o statuetki Złotych Lwów, ale lwy są przecież też synonimem męskości, władzy i siły. 

Choć to przede wszystkim satyra na współczesną Albanię oraz szerzej - przemysł filmowy, to film Jorgja jest o indywidualnych wyobrażeniach i pragnieniach. Reżyser sportretował je na tyle celnie, że film został oficjalnym albańskim kandydatem do rywalizacji o Oscara w 2022 roku.

 

Autor opisu: Agata Saraczyńska

Gatunek: 
komedia / dramat
Kraj produkcji: 
Albania / Czechy / Wielka Brytania / Włochy
Rok produkcji: 
2020
Czas trwania: 
90 min
Reżyseria: 
Jonid Jorgji
Język: 
oryginalny - polskie napisy - angielskie napisy