NewsletterFacebook

EVEREST DLA KAŻDEGO - Leszek Cichy

17 lutego 1980 roku o godzinie 14:25 czasu nepalskiego Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi w historii zdobyli zimą Mount Everest (8848 m). Oficjalna premiera filmu "Everest dla każdego" związana jest z obchodami 40. rocznicy wydarzenia.

„Everest dla każdego” to pokłosie rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa trekkingowa do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ponad 400 osób zamieszkałych w 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry spełniało swoje marzenia, dedykując wysiłek także tym, którzy w górach wysokich zostali na zawsze.


Wśród uczestników byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon_ _Robert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.


Przy ujęciach w Nepalu, a potem w kraju przez kilka miesięc pracowali i jeszcze pracują nad ostateczną wersją: Maciej Bieliński, Adrian Dmoch, Janusz Kalinowski, Robert Kielak i Dariusz Załuski, uwzględniając najbardziej trafne uwagi widzów po prapremierowych pokazach w 2019 roku. Takiej możliwości w Polsce jeszcze nie było, aby współreżyserem mogła się poczuć każda osoba. Oficjalną premierę zaplanowano na 16 lutego w Warszawie, w przededniu 40. rocznicy pierwszego wejścia zimą na szczyt Everestu dokonanego przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego.


Nad ostatecznym “obrazem” czuwa Adrian Dmoch – filmowiec, fotograf, art director, twórca wielu lubianych, rozpoznawalnych i nagradzanych reklam telewizyjnych. W 2017 roku zrealizował swój pierwszy długometrażowy film dokumentalny „Chasing the Breath” (“W pogoni za oddechem”), który zdobył liczne nagrody za granicą (m.in. w Czechach, Pakistanie, Peru, na Węgrzech). We wrześniu 2018 roku ukończył drugi film dokumentalny RunCamino”.