NewsletterFacebook

FENOMENALNY BIOGRAPH. NAJWCZEŚNIEJSZE RUCHOME OBRAZY EUROPY (1897–1902)

THE BRILLIANT BIOGRAPH. EARLIEST MOVING IMAGES EUROPE (1897-1902)

Filmy przełomu XIX i XX wieku trwały około minuty i były rejestracjami codziennego życia – wydarzeń, ruchu i wszystkiego, co zachwycało szczęściarzy wyposażonych w kamery, czyli pierwszych operatorów filmowych. Jedną z czołowych firm realizujących tego typu obrazy była amerykańska Mutoscope & Biograph, założona w 1895 roku przez Williama Kennedy’ego Dicksona. W 1897 roku Dickson przybył do Europy, gdzie utworzył cztery oddziały firmy: w Wielkiej Brytanii, Niderlandach, Niemczech i Francji. Do rejestracji obrazów używał kamery z taśmą filmową o szerokości 68 mm, która umożliwiała uchwycenie szczegółów w wysokiej rozdzielczości.

Do dzisiaj zachowało się ponad 200 niezwykłych filmów zrealizowanych w Europie między 1897 a 1902 rokiem. Filmy te obecnie znajdują się w kolekcjach EYE Filmmuseum w Amsterdamie oraz British Film Institute (BFI) w Londynie. Program „Fenomenalny Biograph” to kompilacja 55 filmów wybranych przez kuratorów z niderlandzkiego archiwum. Pokaz składa się z pięciu sekcji tematycznych nawiązujących do elementów charakteryzujących przełom wieków: urbanizacji, turystyki i odpoczynku, innowacji technologicznych oraz spektakli i teatrów rewiowych.

Filmy zostały zdigitalizowane i odrestaurowane cyfrowo w standardzie 8K przez EYE Filmmuseum, przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii do skanowania taśmy filmowej.

Na pokaz zaprosi Państwa kuratorka tej sekcji, Iga Harasimowicz.

Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Radka Łukasiewicza

 

Radek Łukasiewicz – polski muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta, autor tekstów. Absolwent wydziału Longwistyki Stosowanej UW, tłumacz języków angielskiego i francuskiego. Założyciel i lider zespołu Pustki, z którym nagrał siedem albumów studyjnych. Połowa duetu Bisz/Radex. W latach 2011-2014 nagrywał i koncertował z zespołami: Kobiety, Paula i Karol, Brodka. Komponuje również do filmu i teatru. Jego teksty śpiewają m.in. Artur Rojek i Monika Brodka. Na potrzeby gali wręczenia nagród Paszporty „Polityki” w 2018 roku powołał grupę Radek Łukasiewicz All Stars, z którą wykonał stworzoną przez siebie oprawę muzyczną. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wielokrotnie jako muzyk brał udział w festiwalach literackich i slamach. Jego teksty były drukowane m.in. w miesięczniku „Więź” czy w antologii młodej poezji związanej ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie „Proszę pokazać język”.

Wstęp wolny (obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek)

Kraj produkcji: 
Holandia
Rok produkcji: 
2020
Czas trwania: 
52 min
Język: 
nieme z muzyką na żywo