NewsletterFacebook

Fjordland – Na zielonym dachu Norwegii

Zapraszamy w czwartek, 12 marca o godz. 19.00 na spotkanie z Konradem Koniecznym pt.: “Fjordland – Na zielonym dachu Norwegii”. Pokaz odbędzie się w ramach VII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Fiord to jeden z norweskich wyrazów, który wszedł do międzynarodowego języka, obok ski, troll i hygge. I nic w tym dziwnego, bo chociaż fiordy spotkamy też w innych częściach świata, to właśnie tu w Norwegii, a dokładnie w jej zachodniej części nazywanej Vestland, lub czasem Fjordland, są one najbardziej widowiskowe. Zachodnia Norwegia skrywa też kilka innych norweskich „naj”, jak najwyższe góry Skandynawii, największy lodowiec kontynentalnej Europy i najstarsze zabytki Północy, drewniane kościoły Stavkirke, pamiętające czasy wikingów.
Na pokaz składają się fotografie i opowieści zebrane podczas 10 lat eksplorowania regionu fiordów Norwegii. Poznamy między innymi latarnika z Kvitsøy, odwiedzimy wyspę maskonurów, wejdziemy w głąb lodowca, zobaczymy podziemny wodospad i polecimy na nartach.

Konrad Konieczny – przygodę z Norwegią zaczął nietypowo, od języka. Chcąc przeczytać w oryginale Heimskringlę, czyli staronordycki zbiór sag królewskich nauczył się norweskiego. Później były inne lektury, aż w końcu zapakował rower i wybrał się na pierwsze bliskie spotkanie z krajem fiordów. Od tego czasu, co roku jeździ na północ, a Norwegia stała się jego życiową pasją. Napisał kilka przewodników o tym kraju, publikował zdjęcia, artykuły, organizował wystawy w Polsce i Norwegii. Jest twórcą i redaktorem portalu Norwegofil.pl, gdzie dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży i poleca sposoby na odkrywanie Norwegii.