NewsletterFacebook

Jacek Pałkiewicz - w 80 minut dookoła świata

JACEK PAŁKIEWICZ - CZŁOWIEK LEGENDA, OBYWATEL ŚWIATA po 10-letniej przerwie ponownie w Warszawie, gdzie w kinie Luna obchodzić będzie 50-lecie swojej aktywności dziennikarskiej (żaden inny dziennikarz polski nie ma tyle co on publikacji w mediach zagranicznych) i podróżniczej, a poprzez slajdy oraz opowieści - zabierze publiczność w podróż dookoła świata w 80 minut. Dodatkowo, wraz z widzami, będzie honorowym recenzentem prapremiery filmu dokumentalnego "Gaumardżos!" z niedawnej wyprawy Klubu Sportowego Polskie Himalaje do Gruzji w góry wysokie Kaukazu.

Jacek Pałkiewicz - reporter, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki, od pół wieku przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, jest powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. Ambasador Polski na wszystkich kontynentach, mieszka we Włoszech, ale trochę i w Polsce. Zyskał rozgłos w 1975 r. pokonując samotnie szalupą ratunkową Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.

Dwa lata pływał jako oficer na statkach „tanich bander”, potem pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Widział więcej niż legendarny Marco Polo, kierował wieloma wyprawami poza granice znanego świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, stawił czoła podczas morderczej trawersaty pustyni Taklamakan, której nazwa oznacza „jeśli wejdziesz, nie wyjdziesz”. Jak mało kto poznał najdalsze kresy Syberii, prowadził w skrajnie niskich temperaturach pionierską ekspedycję na biegun zimna w Jakucji. Najczęściej podróżował w stylu XIX-wiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. W 1994 r. dotarł w Górnym Orinoko do Janomami nie utrzymujących kontaktu z zachodnią cywilizacją.

Uczył kosmonautów strategii przetrwania w skrajnie surowych i niegościnnych środowiskach. Podobne zajęcia prowadził dla jednostek antyterrorystycznych (Grom, Policja, Straż Graniczna) oraz szkolił kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia.

W 1996 r. jego naukowa ekspedycja ustaliła źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje, co do miejsca narodzin największej rzeki świata. Dziś stoi tam obelisk z tablicą upamiętniającą odkrycie. Z rekomendacji Thora Heyerdahla, w 1994 r. Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona. We Włoszech o jego szkole przetrwania powstał film fabularny Noi uomini duri (Twardziele).

Był zaangażowany w działalność opozycyjną. Po ogłoszeniu stanu wojennego zorganizował we Włoszech centrum pomocy humanitarnej. Po dostarczeniu do Polski kilkunastu transportów zamknięto mu wjazd do kraju i za „wrogą działalność” umieszczono w rejestrze Połączonego Systemu Ewidencji Danych (PSED) z centralą w Moskwie, gdzie katalogowano największych w państwach Układu Warszawskiego wrogów komunistycznego systemu.

Wykładowca akademicki, był tematem prac dyplomowych i magisterskich. Postać wielowymiarowa, obywatel świata i jego odkrywca. Stojąc ponad wszelkimi podziałami politycznymi,  odważnie wyraża mało poprawne poglądy.

Papież Benedykt XVI uhonorował go krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) za „wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą”. W 2014 r. został nagrodzony odznaczeniem Bene Merito (Dobrej Zasługi) nadanym przez ministra spraw zagranicznych „w dowód uznania za istotne osiągnięcia promujące na różnych polach nasz kraj na świecie”. W rok później, za „imponujące dokonania badawcze na świecie”, został wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiada także odznaczenie Oficera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W 2019 r. Szkoła Podstawowa w Mostach na przedmieściu Lęborka przyjęła jego imię na swojego patrona.

Autor ponad 30 książek, w 1998 r. otrzymał główną nagrodę "Bursztynowy Motyl" za najlepszą książkę podróżniczą roku (Terra incognita-Wyd. Bellona). Przewodnik po polskiej literaturze pięknej od XVI do XXI wieku 500 polskich książek, które warto w życiu przeczytać (Muza 2012) zaliczył Syberię Jacka Pałkiewicza do tych pozycji, które z różnych powodów wypada znać. W 2014 r. znalazł się na czwartym miejscu w rankingu (wg. Press) polskich autorów książek, którzy mają na koncie najwięcej przekładów swojej twórczości. Bestsellerowa Syberia i Pasja życia, które doczekały się kilkunastu wydań, inspirują dwa pokolenia  polskich podróżników.

Przez kilkanaście lat pracował w mediolańskim Corriere della Sera. Najbardziej niezależny dziennikarz polski, którego teksty można czytać tak w prasie prorządowej jak i opozycyjnej. Ostatnią książkę Palkiewicz.com reklamowali m.in. A. Kwaśniewski, J. Owsiak, Z. Boniek, kard. K. Nycz, R. Terlecki, P. Kukiz, B. Komorowski, W. Kosiniak-Kamysz i wielu innych.