NewsletterFacebook

JachtFilm Blok 1

11 Festiwal Filmów Żeglarskich Best of JachtFilm

5-6 listopada 2022, kino Luna

 

Aby zakupić bilety należy wejść na wybrany blok, najechać kursorem na date wydarzenia znajdującą się pod plakatem.

 

Zapraszamy na wybór najlepszych filmów żeglarskich z całego świata.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

W programie tegorocznej edycji znajdą się zarówno filmy o żeglowaniu dookoła świata („252 dni samotności”) , jak i o żeglowaniu dookoła jeziora („Dłubanką wokół jeziora Michgan”). Będą filmy o regatach o najbardziej niegościnnych rejonach świata ( „Race To Alaska”) jak i o żeglowaniu po suchym lądzie ...a właściwie pustyni („Żelazna Kaczka”).

Szczególnie polecamy pokaz filmu „Żeglarz”. Jest to zrealizowana w 2021 roku przez słowacką dokumentalistkę refleksyjna  opowieść o dobiegającym 80-tki brytyjskim żeglarzu, który do końca swoich dni próbuje być człowiekiem niezależnym, wolnym i patrzącym daleko poza horyzont.

Festiwal jest atrakcją nie tylko dla żeglarzy, ale dla miłośników wszelkiego rodzajów sportów i aktywności outdoorowych. Jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  również  jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami lub z polskim lektorem.

Szczegółowe opisy wszystkich filmów na stronie WWW.jachtfilm.pl

 

BLOK 1

 

Les Glenans. Szkoła morza. Szkoła życia.
Francja / 2017 / 53 minuty

Film o wyjątkowej szkole żeglarstwa usytuowanej na archipelagu wysp Glénans, położonego ok. 10 mil morskich od wybrzeży Bretanii we Francji. Szkoła została założona w 1947 roku, przez byłych członków francuskiego ruchu oporu z II wojny światowej Hélène oraz Philippe Vianney. Początkowo miał to być ośrodek odpoczynku i rekonwalescencji dla wymęczonych wojną członków francuskiego ruchu oporu. Stała się jednym z pierwszych i najważniejszych ośrodków popularyzacji żeglarstwa. Dzięki ich działalności żeglarstwo przestało być domeną bogatych elit, a budowane seryjnie niewielkie jachty ze sklejki stały się dostępne dla każdego miłośnika wypoczynku na wodzie. Zdobyła międzynarodową reputację dzięki wyjątkowym sposobom szkolenia oraz unikalnemu położeniu na bezludnych wyspach. Codzienne życie szkoły i aktywność opiera się na wartościach zawartych w haśle rewolucji francuskiej „Wolność. Równość. Braterstwo”.


https://www.youtube.com/watch?v=P71583JWkF8

 

Dłubanką wokół jeziora Michigan
USA / 2012 / 45 minut

Wszyscy marzą o wielkich podróżach i ciekawym życiu.  Czy żeglarska wyprawa drewnianą dłubanką może być taką podróżą ? A dlaczego nie! Dwudziestodwuletnia Mary postanowiła nie marzyć, tylko zacząć działać. Cztery lata zajęła jej budowa małej drewnianej łódki, wydłubanej siekierą z wielkiego pnia drzewa. Do wspólnego przeżywania przygody zaprosiła koleżankę. Wzięły namiot i popłynęły. 1200 mil wzdłuż brzegów Michigan  –  jednego z największych jezior amerykańskich, w małej dłubance przypominającej indiańskie kanu. Jest to film o tym, że wspaniała przygoda czeka tuż za drzwiami. Czasem wystarczy je otworzyć.


https://www.youtube.com/watch?v=X30M-7gt2Xk&t=8s

 

Morze twoimi oczami
Polska/ 2010 / 25 minut

Alicja, osoba niewidoma, wyrusza w niecodzienną podróż – wypływa w rejs żaglowcem ‘Zawisza Czarny’. Pełna wątpliwości, obaw, co do słuszności swojej decyzji związanej z rejsem, powoli zaczyna dostrzegać wyjątkowość tej niezwykłej sytuacji. To nie tylko rejs, ciężka praca, przygoda, to przede wszystkim możliwość spojrzenia na własne życie z pewnej perspektywy…

 

The Race To Alaska
USA / 2020 / 55 minut

Film podąża śladami uczestników jednego z najciekawszych i najtrudniejszych wyścigów żeglarskich na świecie. Rozgrywany jest od 2015 roku na dystansie około 750 mil. Start i meta leżą w portach Stanów Zjednoczonych, ale większa część trasy wiedzie wzdłuż zachodnich wybrzeży Kanady. Organizatorzy porównują te zawody do wyścigu psich zaprzęgów. Na uczestników czyha wiele niebezpieczeństw: statki, gwałtowne szkwały, prądy osiągające prędkość nawet20 węzłów oraz niedźwiedzie. Zasady są proste. Płyniesz sam lub z załogą. Jachtem otwartym lub kabinowym, morskim, mieczówką, plażowym katamaranem, żaglowym kajakiem albo nawet deską SUP. Nie ma przeliczników, protestów, ani też dokładnie wyznaczonej trasy. Nie używasz silnika, ale możesz wykorzystać siłę mięśni do wiosłowania lub pedałowania. Możesz też zrobić postój, by odpocząć albo naprawić uszkodzenia. Na zwycięzców czeka 10 tys. dolarów.Nagrodą za drugie miejsce jest komplet noży do steków. Wszyscy, którzy docierają do mety,zdobywają jednak coś znacznie cenniejszego: ogromną satysfakcję, wzruszenie i dumę. Liczy się także wielka przygoda oraz współpraca, jaką załogi podejmują na szlaku.


https://www.youtube.com/watch?v=_tSbnBc9gZw&t=46s

 

 

MIEJSCA NIENUMEROWANE

Aby zakupić bilety należy wejść na wybrany blok, najechać kursorem na date wydarzenia znajdującą się pod plakatem.