NewsletterFacebook

JachtFilm Blok 1 - WYPRZEDANE

12 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

2-3 grudnia 2023, kino Luna

 

Zapraszamy na wybór najlepszych filmów żeglarskich z całego świata.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

Program tegorocznej edycji jest bardzo eklektyczny, czyli każdy znajdzie tu historię dla siebie. Będą historie awanturniczo-odkrywcze („Zagubieni na Atlantyku”),  jak i mocno przygodowe („Sailau”).  Będzie coś dla miłośników żeglarskiego hi-tech, wielkich oceanicznych regat z polską nutą w tle, czyli film „Wszystko albo nic”, oraz dla miłośników żeglowania low-tech, czyli żeglowania z kurami i sadzonkami ziemniaków na łodzi zbudowanej w Bangladeszu („Morski włóczęga”).  Pokażemy film z dalekiej Republiki Południowej Afryki o rejsie małym Optymistem wokół oceanicznego wybrzeża tego kraju. Wielką atrakcją będą dwa polskie filmy. Jeden z nich to poruszający reportaż o organizowanych rejsach dla polskich oraz ukraińskich dzieci z domów dziecka  „Rejs dobrych mocy”. Drugi to nigdzie wcześniej nie publikowany reportaż „Niepokonany, niepokonani” z próby pobicia rekordu prędkości wokół ziemi  znanego polskiego żeglarza regatowego Romana Paszke. 

Festiwal jest atrakcją nie tylko dla żeglarzy, ale dla miłośników wszelkiego rodzajów sportów i aktywności outdoorowych. Jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  również  jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami lub z polskim lektorem.

 

BRAK MOŻLIWOŚCI ZWROTU BLETÓW

 

Wszystko albo nic

Reżyseria: Marc Bow
Kraj/ rok: Anglia / 2022
Język /napisy: angielski / polskie
Czas trwania: 66 minut

Film skupia się na życiu i pracy francuskiego skippera Yoanna Richomme’a, który stara się utrzymać regatowy zespół Mirpuri Foundation przygotowujący się do pierwszej edycji  wyścigu The Ocean Race Europe w 2021 roku, podczas pandemii COVID-19 i dotrzeć na start.

The Ocean Race Europe był częścią wydarzenia żeglarskiego The Ocean Race, które nawiązuje do tradycji legendarnych wokółziemskich załogowych regat Whitbread. W obecnej odsłonie tego wyścigu wzięły udział dwa typy jachtów. Pierwsze to szybkie jachty klasy IMOCA, na foilach, które wokółziemską pętlę, płynąc etapami, jak szacowali organizatorzy mieli zamknąć na początku czerwca 2023 roku. Drugie to Volvo Ocean 65, dla którycy zorganizowano trzyetapowy wyścig wokół Europy. W tej klasie startował także płynący pod polską banderą Sailing Poland.

Portugalski Mirpuri Foundation (klasa VO65) jest faworytem regat wokół Europy, dysponuje pokaźnym budżetem, mimo to żeglarze szybko napotykają na trudności, a załoga już na początku rywalizacji wydaje się być na przegranej pozycji.

To, co rozgrywa się na ekranie, to dramatyczna, pełna wzlotów i upadków podróż, gdy nowy skipper stara się utrzymać reputację świetnego żeglarz i przywieźć puchar.

Rejs Dobrych Mocy

Realizacja: Dominika Matuszak
Kraj/ rok:  Polska / 2023
Język: polski
Czas trwania: 22 minuty

„REJS DOBRYCH MOCY” to historia młodzieży z trudną przeszłością, ukazująca ich walkę o lepszą przyszłość. Ratunkiem ma być pasja – do żeglarstwa i motorowodniactwa rozumianych nie tyle jako sport, co sposób na życie.

Bohaterami materiału są przebywający w naszym kraju podopieczni domów dziecka i pieczy zastępczej typu rodzinnego z Polski i Ukrainy.  O wartościach, jakie niesie za sobą życie na wodzie opowiadają m.in.: pierwszy Polak, który dwukrotnie, samotnie opłynął świat – kapitan Krzysztof Baranowski czy twórca największej szkoły żeglarskiej w Polsce Marek Waszczuk – Kapitan Sztorm. Reportaż jest częścią projektu „ZBIÓRKA DOBRYCH MOCY” Fundacji #MusiByćDobrze.

Morski włóczęga. Wyprawa "Gold of Bengal"

Reżyseria: Corentin de Chatelperron
Kraj/ rok: Francja/ 2014
Język /napisy: francuski/ polskie
Czas trwania: 52 minuty

Młody francuski inżynier Corentin de Chatelperron po zbudowaniu z zespołem przyjaciół niewielkiej łodzi żaglowej „Gold of Bengal” z włókna jutowego (tak, to rodzaj organicznego sznurka), postanawia sam przetestować prototyp!

Jego żeglowanie i życie na tym jachcie jako „nomad morski” to wręcz naukowe doświadczenie. Wyposaża jacht w szklarnię, kurnik, własnoręcznie wykonane „systemy przetrwania”  i wyrusza w 6-miesięczną podróż po bezludnych wyspach Zatoki Bengalskiej.

W tym filmie jest afirmacja wszystkiego, co jasne, dobre i prawdziwe.

Niepokonani, niepokonany

Reżyseria: Bartosza Tomkiewicz i Adam Łapiński
Kraj/ rok:  Polska / 2004
Język: polski
Czas trwania: 40 minut

W 2004 roku Roman Paszke wraz z załogą na jachcie Bank BPH podjął próbę rekordowego opłynięcia globu, non stop, bez zawijania do portów. Z powodu awarii takielunku cel nie został osiągnięty. Film jest jedynym materiałem video zrealizowanym w takcie tego rejsu. Pokaz na festiwalu będzie pierwszym publicznym pokazem tego film na dużym ekranie.

 

 

MIEJSCA NIENUMEROWANE.
Kino zapewnia szatnię na okrycia zewnętrzne.

Aby zakupić bilety należy wejść na wybrany blok, najechać kursorem na datą wydarzenia znajdującą się pod plakatem. Pojawi się opcja "KUP BILET".
Bilety można kupić osobno na każdy dzień festiwalu w cenie 60 zł.
Aby kupić karnet na całe wydarzenie (sobota + niedziela) w cenie 110 zł, należy kliknąć 
JachtFilm Blok 1 - Sprawdź seanse | Kino Luna | Warszawa - WYPRZEDANE