NewsletterFacebook

JachtFilm Blok 2

11 Festiwal Filmów Żeglarskich Best of JachtFilm

5-6 listopada 2022, kino Luna

Aby zakupić bilety należy wejść na wybrany blok, najechać kursorem na date wydarzenia znajdującą się pod plakatem.

 

Zapraszamy na wybór najlepszych filmów żeglarskich z całego świata.


Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

W programie tegorocznej edycji znajdą się zarówno filmy o żeglowaniu dookoła świata („252 dni samotności”) , jak i o żeglowaniu dookoła jeziora („Dłubanką wokół jeziora Michgan”). Będą filmy o regatach o najbardziej niegościnnych rejonach świata ( „Race To Alaska”) jak i o żeglowaniu po suchym lądzie ...a właściwie pustyni („Żelazna Kaczka”).

Szczególnie polecamy pokaz filmu „Żeglarz”. Jest to zrealizowana w 2021 roku przez słowacką dokumentalistkę refleksyjna  opowieść o dobiegającym 80-tki brytyjskim żeglarzu, który do końca swoich dni próbuje być człowiekiem niezależnym, wolnym i patrzącym daleko poza horyzont.

Festiwal jest atrakcją nie tylko dla żeglarzy, ale dla miłośników wszelkiego rodzajów sportów i aktywności outdoorowych. Jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  również  jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami lub z polskim lektorem.

Szczegółowe opisy wszystkich filmów na stronie WWW.jachtfilm.pl

 

BLOK 2

 

Northern Passage
Norwegia / 2011 / 54 minuty

Borge Ousland to jeden z najbardziej znanych norweskich podróżników i polarników. Jako pierwszy człowiek samotnie doszedł do Bieguna Południowego. Latem 2010 roku, wyruszył na lekkim żaglowym trimaranie „Northern Passage” na daleką Północ. Celem rejsu było pokazanie dramatycznych zmian klimatycznych zachodzących w Arktyce. Sposobem na to był rejs jachtem wokół Bieguna Północnego w ciągu jednego letniego sezonu. Wielka żeglarska przygoda w otoczeniu zmieniającego się i ginącego świata pierwotnej przyrody.


https://www.youtube.com/watch?v=lU6mix4BzAY

 

Iron Duck – Żelazna Kaczka
USA / 2008 / 34 minuty

Film Iron Duck - Żelazna Kaczka opowiada historię dwóch Amerykanów, Boba Dilla i Boba Schumachera, którzy w latach 80. i 90. XX wieku pasjonowali się żeglarstwem lądowym. Postanowili zbudować najszybszy napędzanym wiatrem żaglowy pojazd na świecie. Przez wiele lat miłośnicy „żaglowozów” zbliżali się do prędkości ok. 90 mil na godzinę, jednak nikt nie był wstanie przekroczyć magicznej wartości 100 mil na godzinę. Pobicie rekordu było obsesją Bob Dilla. Był przekonany, że z pomocą prostych domowych narzędzi i wykorzystując elementy konstrukcyjne starych samochodów zbuduje pojazd zdolny żeglować z naprawdę wielką prędkością. Ten film to opowieść o przyjaźni, realizacji życiowych celów, i życiowej mądrości wynikającej ze świadomości upływającego czasu.


https://www.youtube.com/watch?v=pZuClm4ZWbA&t=1s

 

Żeglarz
Słowacja / 2021 / 78 minut

Paul Johnson był wyjątkowym protagonistą i buntownikiem. W chwili gdy go poznajemy na ekranie filmu ma 80 lat, mieszka na swoim jachcie zakotwiczonym na wyspie Carriacou na Karaibach.
Żeglował po świecie z różnymi kobietami, wie o trójcie dzieci.  Gdy kończyły mu się pieniądze, osadzał się  na lądzie, budował i sprzedawał jachty i… znowu ruszał na ocean. Kochał kobiety, alkohol i lekkie życia. Nigdy naprawdę nie osiadł nigdzie na stałe.  W ciągu swego życia stracił trzy jachty i wszystkie swoje kobiety. Nie sądził, że będzie żył tak długo. Jest samotny. Patrząc na niego, trudno zgadnąć że kiedyś był znanym projektantem i budowniczym jachtów. Teraz zarówno jego jacht jak i jego ciało są stare, słabe i bliskie zatonięcia… Pije wódkę, bo jest tańsza niż rum.  Spędza czas na jachcie… kontempluje swoje życie…. swoją śmierć… To nie jest film o żeglarstwie. To jest film o relacjach, związkach pomiędzy egoizmem, a wolnością i tym co jest na końcu takiej podróży. Czy warto podążać za marzeniami za wszelką cenę, nawet jeśli to oznacza być egoistą, jeśli po drodze ranisz innych, nawet jeśli w końcu prowadzi to do gorzkiej samotności.


https://www.youtube.com/watch?v=QdvD3KmGG70&list=PLQM0l111tXVydAiu3c1_1Ttyo0Swv83F-&index=6&t=38s

 

MIEJSCA NIENUMEROWANE

Aby zakupić bilety należy wejść na wybrany blok, najechać kursorem na date wydarzenia znajdującą się pod plakatem.