NewsletterFacebook

JachtFilm Blok 2

Opisy filmów Blok 2

 

Cudem ocalony
Australia / 1998 / 52 minuty


Film pokazuje jeden z najbardziej dramatycznych epizodów regat Vendée Globe w 1996 roku. Regaty Vendée Globe to samotnicze regaty non-stop dookoła świata. Trudne i wymagające, obfite w wypadki i inne zdarzenia. Te, odbywające się w 1996 roku były wyjątkowo pechowe. Z 16 startujących jachtów, tylko 6 ukończyło wyścig. 9 jachtów miało awarie, jeden zaginął…

Wśród uczestników był Tony Bullimore, 57-letni brytyjski żeglarz, były oficer marynarki , biznesmen. Płynął na swoim jachcie Exide Challenger. 5 stycznia 1997 roku, około 1300 mil morskich na południe od Australii, jacht, uderzony olbrzymią falą uległ wywrotce. Jacht stracił kil, kadłub pozostał na wodzie w pozycji masztami do dołu. We wnętrzu wywróconego jachtu Bullimore spędził prawie 6 dni.

Akcję ratunkową podjęła marynarka australijska. Zaangażowano samolot poszukiwawczy, helikoptery i okręt wojenny HMS Adelaide. W trakcie poszukiwań brytyjskiego żeglarza wyratowano innego uczestnika regat, Francuza, Thierry Dubois, którego jacht również się wywrócił i został porzucony. Ze względu na zasięg akcji i jej koszty w Australii podniosła się obszerna dyskusja publiczna na temat ponoszenia takich kosztów przez społeczeństwo, jak i kwestii bezpieczeństwa organizacji takich regat.

Prezentowany film jest wyjątkowy ze względu oryginalne zdjęcia filmowe realizowane podczas akcji ratowniczej.

 

Berserk w Antarktyce
Norwegia / 2000 / 51 minut


19-letni Norweg Jarle Andhøy w są pierwszą podróż wyruszył w 1996 roku, na 27-stopowym jachcie typu Albin Vega o nazwie Berserk. Wypłynął z Larvik w Norwegii. Tak rozpoczęła się pełna wielu przygód lecz i dramatycznych zdarzeń żeglarska epopeja nieustraszonego Norwega. W 1999 roku, wraz z poznanymi w Ushuaia przygodnymi turystami pożeglował na Antarktydę. Po przejściu burzliwej cieśniny Drake’a wspólnie eksplorowali bezludne archipelagi i wyspy. Góry lodowe, pingwiny, lwy morskie, wieloryby – młodym żeglarzom przyroda nie żałuje wrażeń. Film jest zapisem tej podróży, pełnym humoru, młodzieńczej beztroski, nie brak w nim także dramatycznych sytuacji.

 

 

Przygody Dodo
Belgia / 2015 / 55 minut

10 metrowy jacht „Dodo”, 79 letni armator Bob Shepton i czwórka zwariowanych wspinaczy mówiących o sobie „dzika banda”. Cztery lata wcześniej razem żeglowali i wspinali się na klifach Grenlandii. Przed nimi kolejna misja, równie ważna jak poszukiwanie świętego Gralla. Wracają na Grenlandię znaleźć nietknięte jeszcze czekanem ściany wspinaczkowe, potem żeglują na Ziemię Baffina.  Po drodze nie brakuje gór lodowych, niedźwiedzi i sztormowej pogody. Zawsze towarzyszy im bezpretensjonalne, pełne humoru podejście do nadchodzących przygód i wesoła muzyka.

Film pełen humoru, afirmacji życia i wesołej muzyki. Dużo w nim żeglowania i wspinaczki po stromych górskich ścianach.  Film nie tylko dla żeglarzy.  Nie tylko dla miłośników gór. Absolutnie dla wszystkich.

Film otrzymał nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Werdykt został podjęty jednogłośnie i bez namysłu. Film zgarnął także nagrodę publiczności.