NewsletterFacebook

JachtFilm blok 3

Zagubieni
Australia / 2009 / 56 minut


Bohaterami filmu są młodzi  ludzie, którzy uczestniczą w swego rodzaju eksperymencie, przypominającym Big Borthera pod żaglami. Pomysłodawcą rejsu, głównym organizatorem i kapitanem jachtu Kijana był Jesse Martin, młody Australijczyk, pierwszy z „nastolatków”, którzy na przełomie wieku ruszyli w samotne wokółziemskie rejsy pod żaglami.

Trasa rejsu miała prowadzić przez najpiękniejsze miejsca na ziemi. Jesse chciał pokazać, że młodzi ludzie potrafią realizować wielkie przedsięwzięcia. Mieli żeglować, miło spędzać czas i filmować swoje przygody. Mieli nabierać doświadczenia i dorośleć. Rejs okazał się niestety wielką katastrofą. 

 

Maiden
Wielka Brytania / 2018 / 97 minut

Ta historia sprawi, że nabierzecie wiatru w żagle, bo dziewczyny z „Maiden” mają wyjątkowy dar przekonywania, że w życiu da się pokonać wszelkie uprzedzenia i przesunąć każde granice. Trzymający w napięciu jak dreszczowiec, znakomity dokument Alexa Holmesa jest opowieścią o kobietach, które chciały całego życia. O ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie „Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu. „Dziewczyny na morzu to same problemy”. „Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą. „Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem” – mówi po latach. „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” – dodają jej koleżanki. Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

Pasjonujący, emocjonujący, jak najlepsza sportowa rozgrywka; a przy tym dostarczający potężnej dawki wzruszeń, film Alexa Holmesa dowodzi, że dla dziewczyn z „Maiden” był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce – nie tylko w sporcie. Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu (który stale „próbuje cię zabić”), są bowiem wszyscy ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają. A ocean? Dla kobiet jest wolnością. Jak mówi Edwards: „Na oceanie nie musisz się myć. Nie musisz przyzwoicie się ubierać, ani ładnie czesać. To jest super. Kocham to!”

opis: Gutek Film

Po projekcji filmu spotkanie z kapitan Joanną Pajkowską, która opowie o swoich doświadczeniach z wielkimi sportowymi imprezami żeglarskimi.