NewsletterFacebook

Krótkie metraże - retrospektywa Dariusza Kowalskiego

Optical Vacuum (Polska 2008 / 54') - W Optical Vacuum Kowalski przygląda się współczesnym formom voyeuryzmu, nadzoru i dobrowolnym aktom wystawania się na obserwację – zjawiskom, które współcześnie ulegają intensyfikacji za sprawą bezpodmiotowego, elektronicznego nadzorcy. Pozyskane z Internetu nagrania z kamer dokumentujące przestrzenie miejsc pracy, sal konferencyjnych czy pralni publicznych służą za podstawę wizualnego zwierzenia, uzupełnionego dodatkowo komentarzem, który, podobnie jak same obrazy, sprawia na widzu wrażenie udostępnionego mu zupełnie przez pomyłkę.

Ortem (Polska 2004 / 20') - Przyglądając się podziemnej architekturze metra, Kowalski zwraca uwagę na jej wyjątkowość i zastanawia się nad takimi fenomenami jak prędkość, percepcja czy pamięć.

Interrogation Room (2009 / 8')

Interstate USA (Austria 2006 / 10')

Luukkaankangas-updated, revisited (Austria 2005 / 8')

Korzystając z materiałów pochodzących z Finnish Road Administration, Kowalski wykorzystuje rytmiczny, przyspieszony montaż, przekształca pojedyncze, statyczne obrazy, buduje dzięki nim unikalną dramaturgię i stwarza pozory życia – pulsowania, drgania i przeobrażania się kształtów pod wpływem ruchów światła i cienia.

Elements (Polska 2006 / 8') - Elements stanowi stylistyczną i programową kontynuację Luukkaankangas-updated, revisited. Korzystając z nagrań rejestrowanych przez Alaska Weather Camera Program, Kowalski montuje przyspieszone animacje prawie statycznych krajobrazów lodowych pustyń, w niewielkim tylko stopniu naznaczonych obecnością człowieka. 

Czas trwania: 
110 min
Reżyseria: 
Dariusz Kowalski