NewsletterFacebook

Kwity z Panamy - MDAG film festival

The Panama Papers

Panama Papers to prawdopodobnie największa jak dotąd afera z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych przez najważniejszych polityków, urzędników państwowych, prominentne osobowości świata biznesu, celebrytów, filmowców, sportowców, a także pospolitych przestępców. W 2015 roku anonimowy informator udostępnił niemieckiemu dziennikowi „Süddeutsche Zeitung” 11,5 milionów zaszyfrowanych dokumentów panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca. Chodziło o tworzenie tzw. spółek offshore, których celem było ukrywanie dochodów i różnego rodzaju nielegalnej działalności. Ten największy w historii przeciek doprowadził do śledztwa międzynarodowej organizacji dziennikarzy śledczych, która przez ponad rok analizowała dokumenty i dowody.

Pierwsze raporty opublikowano w 2016 roku, a pełna lista przedsiębiorstw zarejestrowanych w rajach podatkowych udostępniona została w maju 2016 roku. Film przedstawia kulisy tej afery. Redaktorzy „Süddeutsche Zeitung” opowiadają o jej początkach, gdy anonimowy informator zaoferował im ogromną liczbę tajnych danych na temat uchylania się od podatków na dużą skalę. Ze względu na olbrzymią liczbę obciążających dowodów, postanowili skorzystać z pomocy innych dziennikarzy śledczych z ponad 100 instytucji i redakcji na całym świecie.

Afera miała negatywne konsekwencje nie tylko dla osób wymienionych w dokumentach. Dziennikarka Daphne Caruana Galizia, która ujawniła korupcję na Malcie w oparciu o informacje z Panama Papers, została zamordowana w 2017 roku. Film ujawnia szczegóły największego światowego skandalu korupcyjnego w historii.

Po pokazie 15 maja g. 20.00 spotkanie: Czy dziennikarstwo śledcze jest dziś możliwe?
Partner: OKO.press
Komentarz do filmu wygłosi jednak Bartosz Kocejko - redaktor i dziennikarz OKO.press, tłumacz literatury, członek Warszawskiego Chóru Rewolucyjnego „Warszawianka”. Pisze o polityce społecznej, rynku pracy i podatkach. 

Pełne info: http://www.kinoluna.pl/wydarzenia/2019-04/czy-dziennikarstwo-sledcze-jest-dzis-mozliwe-film-spotkanie-mdag-film-festival

UWAGA: Z przyczyn od nas niezależnych na spotkaniu po filmie nie będzie mógł być obecny Bastian Obermayer. 

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
USA
Rok produkcji: 
2018
Czas trwania: 
100 min
Reżyseria: 
Alex Winter
Dystrybutor: 
Against Gravity