NewsletterFacebook

Ladakh, Zanskar i Spiti – himalajskie królestwa

Zapraszamy w czwartek, 14 listopada o godz. 19.00 na pokaz slajdów Bartka Rubika pt.: „Ladakh, Zanskar i Spiti – himalajskie królestwa”. Pokaz odbędzie się w ramach VII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Himalajskie królestwa Ladakh, Zanskar i Spiti krajobrazowo i kulturowo zbliżone są do Tybetu. Dzięki położeniu w obrębie Indii regiony te nie zostały poddane kulturalnej destrukcji, jaka ma miejsce w samym Tybecie. Dziś to jedne z najlepszych na świecie miejsc, w których można przyjrzeć się kulturze tybetańskiej i buddyzmowi lamajskiemu. Podczas pokazu odwiedzimy najciekawsze klasztory buddyjskie, niektóre zamieszkałe nieprzerwanie od setek lat, przyjrzymy się ceremonii sypania mandali, przejedziemy krętymi drogami przez wysokie przełęcze, często powyżej 5000m n.p.m., weźmiemy udział w słynnym festiwalu w klasztorze w Hemis, gdzie zobaczymy rytualne tańce buddyjskich mnichów, wyruszymy w tygodniowy treking doliną rzeki Markha, odwiedzimy trudno dostępne wioski i przyjrzymy się życiu serdecznych mieszkańców Ladakhu, weźmiemy udział w tradycyjnym weselu w Zanskarze, w regionie wysokogórskiego jeziora Tso Moriri poznamy nomadyczny lud Changpa, a w dolinie Dha-Hanu spotkamy legendarnych Drokpas.

Bartek Rubik - fotograf dokumentujący święta, wierzenia, ceremonie i rytuały w rożnych zakątkach świata, szczególnie zainteresowany kulturą ludności rdzennej i grup etnicznych żyjących w izolacji. Miłośnik wielodniowych wysokogórskich trekkingów. Z aparatem i plecakiem odwiedził już ponad 80 krajów na pięciu kontynentach. W podroży spędził ponad 4 lata życia. Najchętniej wraca w Andy, Himalaje, do Indii oraz Etiopii.