NewsletterFacebook

Magia Jedwabnego Szlaku

Zapraszamy w czwartek, 9 maja o godz. 19.00 na pokaz slajdów: Magia Jedwabnego Szlaku autorstwa Anny i Marcina Szymczaków. Pokaz odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań “Slajdy In Mundo w Lunie”, Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Z Jedwabnym Szlakiem po raz pierwszy zetknęliśmy się ponad 15 lat temu podczas pierwszej podróży przez Azję Środkową. Pociągiem, ciężarówką, na grzbiecie konia przemierzaliśmy wtedy bezdroża Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Potem przyszedł czas na lądową podróż przez Turcję do Iranu. Kolejne lata spędziliśmy na eksploracji północnych Chin, rejonu gór Pamir i powrotu do Persji.

Zafascynowani niesamowitą przyrodą na trasie z Pekinu, przez zielony Kaszgar, ośnieżone szczyty Tien Szanu, poznawaliśmy mieszkańców dzisiejszego Jedwabnego Szlaku – Chińczyków, Ujgurów, Tukmenów, Uzbeków, Kazachów, Kirgizów i gościnnych Persów. Jedwabny Szlak – choć dziś zupełnie inny niż przed setkami lat dalej kusi podróżników magią zabytków Samarkandy, zaułkami Szirazu czy puskowiami wielkich pustyń – Takla Makan i Gobi. To wszystko postaramy się Wam pokazać.

Anna i Marcin Szymczakowie – Ich przygoda podróżnicza zaczęła się już w czasach studenckich, kiedy zorganizowali wspólnie kilka trekkingowych wypraw w Andy, Ałtaj, Tien Szan, góry Elburs czy Alpy Japońskie, Himalaje i Pamir. Wtedy też zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Dotarli na „Dach Świata” i pod świętą górę Kailasz dość nietypowo, z Kaszgaru. Smakowali zieloną herbatę pod Fuji, a także przemierzali amazońską dżunglę. Gdy urodziła im się córka Iga, zaczęli podróżować we trójkę. Razem zwiedzili świat od Nowej Zelandii przez Japonię, Chiny, Oman, Armenię, Gruzję, Europę po Maroko. Od pięciu lat podróżują już we czwórkę – z synkiem Jasiem – i zdążyli wspólnie odwiedzić Sardynię, Iran, Emiraty Arabskie, Namibię a w tym roku Kanadę i Stany Zjednoczone. Na wyjazdach dużo fotografują, co znalazło swój wyraz w trzech wydanych albumach po Japonii, Boliwii i Tybecie.