NewsletterFacebook

MDAG: Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie

Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie

Na świecie Zbigniew Herbert jest uznanym poetą, a w Polsce postacią kultową. Jednak za uniwersalnym pięknem jego wierszy i nieskazitelną moralnością artysty, kryje się burzliwe i trudne życie. 

Jeden z największych poetów XX wieku. Jego twórczość została przetłumaczona na 40 języków, była wielokrotnie nagradzana za swój ponadczasowy oraz uniwersalny charakter. W Polsce jej znaczenie jest jeszcze większe, ponieważ Herbert był w swoim ojczystym kraju moralnym przewodnikiem, którego wierszy uczono się na pamięć w czasach walki z komunizmem. Za krystalicznym pięknem pozostawionej poezji kryje się mało znane życie prywatne Herberta – poety i humanisty, człowieka pełnego humoru i finezji, który zmagał się z niepewnością, gniewem, bólem fizycznym, a nawet chorobą psychiczną. 

Ponad 20 lat po śmierci artysty, „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” ukazuje jego skomplikowaną i złożoną osobowość. Twórcom filmu udało dotrzeć się do osób, które osobiście znały poetę i nigdy publicznie nie wypowiadały się na jego temat. Jest to pierwszy film zrealizowany we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta oraz jego spadkobiercami. Dzięki wglądowi we wspomnienia i doświadczenia bliskich mu osób, a w szczególności jego żony Katarzyny, podążając jego śladami z Polski, poprzez Europę, do Stanów Zjednoczonych, twórcy filmu zadają pytanie o cenę, jaką autor „Pana Cogito” musiał ponieść za swoją wrażliwość i niezależność.

 

Polish author Zbigniew Herbert is one of the most remarkable poets of the 20th century. His works have been translated into 40 languages, acclaimed and awarded around the world, mainly because of its timeless and universal dimension. In Poland, his significance is even greater, as Herbert was a moral guide in his native country. His poetry was of great importance during the fight against communism. Many Poles learned his poems by heart and remember them up to this day. However, behind the crystalline beauty of his poetry, there is a man struggling with everyday life. His story told by his wife, Katarzyna, and people who were close to him unveils a picture of a unique, yet complex artist. A model of

intelligence, humour and charm, on the one hand, Herbert has been struggling with anger, physical pain and mental illness, on the other.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Polska / Francja
Rok produkcji: 
2021
Czas trwania: 
93 min
Reżyseria: 
: Rafael Lewandowski
Język: 
Polski - angielskie napisy