NewsletterFacebook

MDAG: Kwiaty dwóch Korei

그림자꽃

W 2011 roku pochodząca z Korei Północnej Kim Ryun-hee przyjechała do Korei Południowej i utknęła w niej, wbrew woli, na dobre. Dostała południowokoreański paszport z zakazem podróżowania przedłużanym co miesiąc. Przez lata stara się wrócić do ojczyzny, ale w wyniku politycznego absurdu, powrót do męża, córki i rodziców okazuje się trudniejszy, niż się spodziewała. Kraje są w stanie konfliktu, co rzutuje na jej losy.

Przewrotny film opowiada o życiu Kim na wygnaniu, w kapitalistycznym systemie, z dala od rodziny, o którą się niepokoi. Żyje w stresie, w obawie, że stanie się dla bliskich jak cień, który blaknie w ich pamięci. Z tego powodu podejmuje rozmaite strategie ucieczki, które za każdym razem kończą się niepowodzeniem. Udaje się do ambasady wietnamskiej, aby ubiegać się o azyl polityczny, a podczas Pucharu Świata w hokeju na lodzie w 2017 roku podbiega do autobusu, czekając na drużynę Korei Północnej. Zaczyna nawet szpiegować w nadziei na ekstradycję, ale władze Korei Południowej nie pozwalają jej wyjechać.

Gdy relacje między dwoma krajami ulegają ociepleniu, pojawia się szansa na wyjazd, ale sytuacja znów okazuje się beznadziejna. Śledzimy losy Kim przez siedem lat absurdalnych wzlotów i upadków, które zmuszają do zastanowienia na temat roli przypadku w życiu człowieka oraz problemów, które istnieją pomiędzy Koreą Północną i Południową.

Kraj produkcji: 
Korea Południowa
Rok produkcji: 
2019
Czas trwania: 
109 min
Reżyseria: 
Seung-Jun Yi