NewsletterFacebook

Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa

Mila, Rita, Zofia i Anna to bohaterki filmów prezentowanych w ramach setu „Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa”. Dzieli je wszystko, łączy tęsknota, która sprawia, że zaczynają dążyć za swoimi długo skrywanymi pragnieniami.

Nastoletnia Mila („Do Raju”) zgubiła chęć i siłę do życia. Czuje się niewidziana przez bliskich, nawet gdy próbuje mówić o tym co czuje; Rita („Te cholerne Peonie”), mimo intensywnych poszukiwań, nie odnajduje satysfakcji w życiu intymnym i nie potrafi nawiązać kontaktu ze swoim ciałem; z kolei Zofia i Anna („Moje stare”) spotykają się po wielu latach i wyruszają we wspólną podróż, by na nowo odkryć łączące je niegdyś uczucie. Każda z bohaterek decyduje się zaryzykować i przekroczyć swoje granice – geograficzne, cielesne i narzuconych przez społeczeństwo norm.

 

Wszystkie filmy zostały wyreżyserowane przez twórczynie z młodego pokolenia, które z uważnością przyglądają się miejscu kobiet we współczesnym świecie.

 

Marta Szymanek („Do Raju”) jest z wykształcenia psycholożką, z pasji scenarzystką i reżyserką. Współtwórczyni dwukrotnie nagrodzonej Orłem „Watahy” oraz autorka koncepcji i scenariusza serialu „Odwilż”; Polina Biliaieva (“Te cholerne peonie”) urodziła się w Charkowie. Jej film dyplomowy „Sonata for Unaccompanied Violin” otrzymał nagrodę na festiwalu KINOKO w Kijowie; Natasza Parzymies („Moje stare”) jest autorką głośnego serialu „Kontrola” opowiadającego o burzliwym uczuciu dwóch dziewczyn. Jest również twórczynią, reżyserką i współscenarzystką miniserialu „Random”, czyli pierwszego polskiego serialu łączącego w sobie słuchowisko i film. Projekt otrzymał dwie złote statuetki Effie.

 

Prezentowane w ramach setu tytuły zostały wyprodukowane przez Warszawską Szkołę Filmową oraz brały udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na ostatnim, 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

 

Informacje o filmach:

 

DO RAJU reż. Marta Szymanek 23’

 

Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.

 

TE CHOLERNE PEONIE reż. Polina Biliaieva 14’

 

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc. Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.

 

MOJE STARE reż. Natasza Parzymies 25’

 

Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę…