NewsletterFacebook

Najlepszy przyjaciel człowieka - MDAG film festival

Buddy

Prawdopodobnie żaden człowiek nie wstawałby na każde zawołanie w środku nocy, by tak jak kudłaty Kaiko przykryć swoją panią Ernę, cierpiącą na stwardnienie zanikowe boczne. Żaden z towarzyszy broni nie czuwałby tak wytrwale przy Trevorze, byłym weteranie wojennym, cierpiącym na syndrom stresu pourazowego, tak jak jego brązowy pudel Mister. I prawdopodobnie żadnemu z rówieśników kilkunastoletniego Zeba, chorującego na autyzm, nie wystarczyłoby cierpliwości na znoszenie jego wybuchów złości, tak jak ma ją pudlica Utah.
Reżyser filmu z uwagą i czułością śledzi relacje sześciu par ludzi i ich psów-opiekunów, wypełniając treścią banalne sformułowanie o „mądrości zwierząt”, próbując uchwycić specyfikę psich umiejętności, a także zgłębić niepowtarzalność tej niezwykłej międzygatunkowej relacji. Skupia naszą uwagę na czworonogach dłużej niż zwykliśmy to robić sami. Właśnie takie uważne spojrzenie jesteśmy im winni.
Kochają bezwarunkowo, natychmiast wybaczają, są najprawdziwszymi z przyjaciół, gotowymi zrobić wszystko, co sprawi nam przyjemność. Czyni to z psów – jak powiedział kiedyś Jonathan Carroll – mniejsze anioły. A przecież zwykliśmy mówić, że to „tylko” psy i traktować ich cechy jako śmieszne lub słodkie. 

Po pokazie 16 maja g. 13.00 - spotkanie dla seniorów: Można żyć bez psa, ale nie warto
Partnerzy: Z Psem w Pełni, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
Po filmie zapraszamy do ciepłej i rzeczowej rozmowy z psimi terapeutkami o tym, jak dzielenie życia z psem wpływa na psychiczne i fizyczne zdrowie człowieka.
Przed filmem, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, prowadzące projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce, opowie o przełamywaniu stereotypów związanych z wiekiem oraz o inicjatywach seniorów.
pełne info: http://www.kinoluna.pl/wydarzenia/2019-04/mozna-zyc-bez-psa-ale-nie-warto-film-spotkanie-mdag-film-festival

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Holandia
Rok produkcji: 
2018
Czas trwania: 
86 min
Reżyseria: 
Heddy Honigmann