NewsletterFacebook

Noc Himalajska - 17 filmów do wyboru

Kiedy prawda nie jest całkowicie wolna, wolność nie jest pełna – uważała Wanda Rutkiewicz. Do jej poglądów odnosi się motto wyjątkowego wydarzenia jakim będzie 18 lutego warszawska noc himalajska. Po raz pierwszy zostanie zorganizowana w nowatorskiej formule "Wolność wyboru". To nie kto inny jak publiczność dokona wyboru poprzez głosowanie na kilka filmów spośród 17 o łącznym czasie projekcji 13 godzin.

 

Siedemnastka i trzynastka… Po zliczeniu zgłoszonych filmów „wyszło” 17, natomiast dziwnym trafem po podsumowaniu czasu ich projekcji ukazała się 13, co doprowadziło do takiego skojarzenia: 17 lutego Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi w historii zdobyli Everest zimą, zaś dzień 13 maja przyjęto oficjalnie za datę śmierci Wandy Rutkiewicz.

 

W gronie 17 filmów większość to zapomniane, „zakurzone obrazy”, bardzo rzadko wyświetlane, a mające ogromne walory edukacyjne, historyczne i poznawcze. Niemalże połowa to filmy zrealizowane przez wybitną reżyser i osobowość Annę Teresę Pietraszek z najważniejszym dla tego wydarzenia, a mianowicie „W cieniu Everestu”. Nad trzema obrazami – „W pogoni za oddechem”, „RunCamino” i „Everest dla każdego” pochylił się Adrian Dmoch. A pozostałe? Ciekawi zapewne są wszyscy, jakie będą wyniki nocnego głosowania ”wolności wyboru”.

 

Do tego dojdą rozmowy z plejadą znanych i lubianych ludzi gór, podróżników, autorów książek, a także wywiady z medalistami igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. W programie są także wielkie przeboje, utwory, które znają pokolenia. A te zostaną zadedykowane pierwszej Europejce na Mount Evereście (8848 m) i pierwszej kobiecie na szczycie K2 (8611 m).

 

Godzinę przed spektaklem (od 19.30) czynne będą kiermasz książek, giełda staroci i nowości oraz specjalne stoisko z wyrobami rękodzielniczymi z Katmandu. Celem przedsięwzięcia organizowanego przez klub Polskie Himalaje jest też zgromadzenie środków na budowę czortenu Wandy Rutkiewicz pod Kanczendzongą (29 kwietnia odleci do Nepalu grupa budowniczych). Na dziś zebrano zaledwie połowę środków z potrzebnych 18 tys. zł (https://zrzutka.pl/dbrxdh).

 

Ponadto organizatorzy chcą zasilić konto zbiórki na oznakowanie szlaku w Nepalu z centrum Namcze Bazar do Memoriału Polskich Himalaistów - pamięci 33 Polaków, którzy na zawsze pozostali na 14 ośmiotysięcznikach. Obecnie zebrano 23 procent, tj. 3 048 zł z 13 tys. zł zaplanowanych na rok 2022 (https://zrzutka.pl/h8k28x).

 

Tytuły filmów, spośród których widzowie będą wybierać:

 

Czekając na Rosę

Everest dla każdego

Gaumardżos

Karawana marzeń-Wanda

Kukuczka

Najtrudniejsza ściana

Od Tatr po Everest

Orłem być

Ostatnia rozmowa

Przypadki pani Ani

RunCamino

Ulice Katmandu

W cieniu Everestu

W lodowym piekle

W pogoni za oddechem

Za cenę życia

Zakopiańczycy

 

Bilety:

MIEJSCA NIENUMEROWANE

Spektakl teatralny (godzina 20.30) - 45 zł -  sprzedaż biletów na stronie    https://www.kinoluna.pl/filmy/ostatnie-300-metrow-historia-inspirowana-zyciem-wandy-rutkiewicz

 

Karnet na obydwa wydarzenia        - 70 zł - sprzedaż biletów na stronie https://www.kinoluna.pl/wydarzenia/2022-01/noc-himalajska-teatr-i-17-filmow

 

Uwaga! wydarzenie WARSZAWSKA NOC HIMALAJSKA w hołdzie Wandzie Rutkiewicz, tylko dla osób posiadających certyfikat szczepienia COVID-19 lub negatywny wynik testu RT PCR zrobiony nie wcześniej niż 15 lutego 2022 roku.