NewsletterFacebook

Noc Himalajska - Benefis Janusza Onyszkiewicza

Janusz Onyszkiewicz (ur. 18 grudnia 1937 roku we Lwowie), człowiek legenda, działacz Solidarności, matematyk, taternik, alpinista, himalaista, speleolog, prezes Polskiego Związku Alpinizmu (2001-2016), dwukrotny minister obrony narodowej, poseł na Sejm, eurodeputowany.

Od 1983 roku mąż Joanny Jaraczewskiej, wnuczki Józefa Piłsudskiego. W latach 80. wielokrotnie aresztowany za zaangażowanie opozycyjne, nawet tuż przed swoim ślubem, który odbył się za... kratkami ("Zawsze chcieliśmy mieć kameralny ślub, a w więzieniu był tak kameralny, że bardziej być nie mógł" – podkreślił). Małżeństwo doczekało się dzieci: trzech córek i dwóch synów. Ponadto są także rodzicami adopcyjnymi na odległość dwojga tybetańskich dzieci, których utrzymanie i edukacje finansują od kilkunastu lat.

Historii jest wiele, część z nich opisana została w książce "Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty", a o tych nie opisanych porozmawiamy na spotkaniu w kinie Luna.

Gościem specjalnym benefisu będzie m.in. Tadeusz Drozda. Od 1995 roku w Polsacie prowadził program jako "Dyżurny Satyryk Kraju"; łącznie nakręcono ponad 350 odcinków. Dla większości osób pozostanie z pewnością twarzą "Śmiechu warte". Program, który przed czasami internetu był jedynym źródłem śmiesznych nagrań, cieszył się w latach 90. ogromną popularnością. Drozda był jego gospodarzem przez 11 lat do 2005 roku. Odpowiadał także za talk-show "Herbatka u Tadka" w TVP2. Jest autorem i kompozytorem wielu piosenek, m.in. "Parostatek" Krzysztofa Krawczyka.

Benefis będzie też okazją do poznania Elżbiety Sieradzińskiej od zupełnie innej strony. Romanistka z zamiłowania i wykształcenia, z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Z własnym zespołem wokalnym Costanova nagrała płytę „Voyage”. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała muzykę Cesarii Evory i do tego stopnia uległa jej czarowi, że zaprzyjaźniła się z nią i poświęciła piosenkarce z Republiki Zielonego Przylądka książkę. W środowisku miłośników gór zasłynęła biografią Wandy Rutkiewicz "Jeszcze tylko jeden szczyt”.

W muzycznej oprawie będzie też mini-koncert utworów Fryderyka Chopina oraz przebojów, które wykonywali członkowie słynnej Orkiestry z Chmielnej, Kapeli Czerniakowskiej i zespołu Warszawiaki za sprawą m.in. 70-latków Henryka Dudy i Wojciecha Budy.