NewsletterFacebook

Noc Himalajska - blok filmowy

Kiedy prawda nie jest całkowicie wolna, wolność nie jest pełna – uważała Wanda Rutkiewicz. Do jej poglądów odnosi się motto bloku filmowego. To nie kto inny jak publiczność dokona wyboru poprzez głosowanie na filmy spośród 13 proponowanych o łącznym czasie projekcji 8 godzin i 17 minut. Niemalże połowa to filmy zrealizowane przez wybitną reżyser i osobowość Annę Teresę Pietraszek. Nad trzema obrazami – „W pogoni za oddechem”, „RunCamino” i „Everest dla każdego” pochylił się Adrian Dmoch. Głosować (maksymalnie na trzy filmy) będzie mogła każda osoba posiadająca bilet lub karnet już od godziny 18 w sobotę 17 grudnia w foyer kina Luna. Kartki podpisane nazwiskiem lub pseudonimem, złożone w stoisku klubu Polskie Himalaje do godziny 22, wezmą udział w losowaniu co najmniej kilkunastu upominków.

Wykaz filmów do wyboru poprzez głosowanie:

1. Everest dla każdego (71 minut). Film jest pokłosiem rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa trekkingowa do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ponad 400 osób zamieszkałych w 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry, a także poza granicami kraju, spełniało swoje marzenia. Wśród  uczestników  byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy, wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz zrodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.

2. Gaumardżos (18 minut). Gruzja, to kraj pełen smaków, zapachów, wyjątkowej muzyki, iście bajkowych krajobrazów, niezwykłych i życzliwych ludzi,  niezliczonych  anegdot  towarzyskich. Można stwierdzić,  że poza gamardżoba, oznaczającym „dzień  dobry”, gaumardżos, czyli „na zdrowie”, powinien znać każdy, kto wybiera się do kaukaskiego raju.

3. Karawana marzeń-Wanda Rutkiewicz (44 minuty). Film jest opowieścią o jednej z najwybitniejszych himalaistek, która zaginęła podczas wyprawy na Kanczendzongę.

4. Najtrudniejsza ściana (25 minut). Niezwykły dokument będący zapisem wyprawy międzynarodowej grupy himalaistów pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, której celem było zdobycie ściany Bhagirathi II (6454 m). Piękno i dokumentalne walory tego filmu stoją jednak w cieniu wielkiej tragedii (śmierć Janka Nowaka i ciężki uraz Wielickiego). To wydarzenie siłą rzeczy staje się perspektywą do wielu przemyśleń na temat gór, wspinaczki i ludzkiego przeznaczenia.

5. Orłem być (20 minut). Wzruszające wspomnienia z wyprawy na Nanda Devi East (7434  m) w 2009 roku,  jak i tej pionierskiej z 1939 roku, uwieńczonej 2 lipca pierwszym wejściem Polaków na siedmiotysięcznik. W filmie wykorzystano oryginalne materiały (całe 11 minut), nakręcone w 1939 roku, które zostały odnalezione w Londynie i po 17 latach sprowadzone do Polski przez Annę Pietraszek.

6. Ostatnia rozmowa (50 minut). 22 lata temu Anna Pietraszek była przekonana, że Andrzej Zawada siedzi już sobie wygodnie w samolocie lecącym w kierunku Pakistanu i obmyśla plan kolejnego zimowego szturmu na Nangę Parbat. - A tu nagle dzwoni mój domowy telefon i w słuchawce słyszę jego głos: „Anka, ja nie będę długo żył. Czy możesz zrobić o mnie film?" - wspomina Pietraszek, która w latach 1977-2011 zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży. Śmiertelna choroba zaatakowała ikonę polskiego himalaizmu nagle i postępowała szybko. Mimo walki wspieranej przez medyczne autorytety, Andrzej Zawada zmarł 21 sierpnia 2000 roku w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

7. Przypadki pani Ani (25 minut). Anna Czerwińska sfilmowana przez Dariusza Załuskiego podczas wyprawy na Lhotse w 2001 roku dzieli się z widzem głębszymi,  niejednokrotnie nad wyraz szczerymi refleksjami dotyczącymi jej drogi życiowej i roli,  jaką odgrywają w niej góry.

8. RunCamino (43 minuty). Prawdopodobnie pierwszy w historii film o przebiegnięciu Camino del Norte, najstarszej drogi pielgrzymkowej Europy, 835 km z San Sebastian do Santiago de Compostela. Robert Celiński – najlepszy obcokrajowiec w historii Everest Maratonu, tym razem z Himalajów schodzi prawie na poziom morza i mierzy się z górami oraz z kapryśną pogodą Północnej Hiszpanii, gdzie biegnąc pokonuje ponad tysiącletni szlak św. Jakuba. Czy wiara pomaga mu w tym ciężkim wyzwaniu i czy ciężka droga niesie jakieśduchowe oczyszczenie?

9. Sto pytań do... (38 minut) był drugim (po Tele-Echu) talk-showem w Polsce. Do programu, emitowanego w latach 1988–1995 w TVP2 (później w TVP1) zapraszano osoby ze świata polityki, kultury, sportu, którym dziennikarze zadawali sto pytań. W jednym z takich programów, w 1989 roku, udział wzięła Wanda Rutkiewicz.

10. W lodowym piekle (22 minuty). Na przełomie 1996 i 1997 roku Andrzej Zawada dowodził pierwszą polską zimową wyprawą na Nangę Parbat. Oblężenie góry trwało półtora miesiąca. Bagaż o wadze 4,5 tony przenosiło 160 tragarzy w ciągu czterech dni w nie notowanych od lat wyjątkowo obfitych opadach śniegu w Karakorum. "W lodowym piekle" to film o zmaganiach z tymi ekstremalnymi warunkami.

11. W pogoni za oddechem (51 minut). Film o człowieku, który chce wygrać jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Dokument ukazuje treningi oraz mentalne przygotowania Roberta Celińskiego do startu w Tenzing Hillary Everest Marathon. Prawdziwość oraz emocje wciągają nas we wspólne treningi z bohaterem, proces aklimatyzacji, a także w sferę prywatną, która ujawnia się podczas najtrudniejszych momentów.

12. Za cenę życia (30 minut). Film dokumentalny o Dobrosławie Miodowicz-Wolf, która zginęła w roku 1986 w Karakorum podczas zejścia po próbie zdobywania szczytu K2. Mimo skrajnych warunków dotrzymała wierności ideałom Wawrzyńca Żuławskiego i pozostała przy swoich kolegach do samego końca.

13. Zakopiańczycy (60 minut). Reżyser i zarazem scenarzysta Jerzy Porębski wprowadza widzów w wyjątkowe środowisko wspinaczy żyjących na co dzień u stóp Tatr. Przybliża też ich światowe sukcesy, wśród których szczególnie wyróżnia się pierwsze zimowe i bez dodatkowego tlenu wejście na Manaslu w 1984 roku lub na Czo Oju rok później.