NewsletterFacebook

Noc Himalajska - Ostatnie 300 metrów. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz

Spektakl teatralny, projekcje kilkunastu filmów, dziesiątki rozmów, największe przeboje - to tylko najjaśniejsze gwiazdy na firmamencie warszawskiej nocy himalajskiej w hołdzie jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii u progu roku 2022 - Roku Wandy Rutkiewicz. Na takie wydarzenie, jakiego jeszcze nie było, pierwsza Europejka na Mount Evereście (8848 m) i pierwsza kobieta na szczycie K2 (8611 m) w pełni sobie zasłużyła.

 

"Zginę w górach" - mówiła. I dotrzymała słowa. 30 lat temu zaginęła w drodze na wierzchołek Kanczendzongi (8586 m). Jej ciała nikt nie odnalazł. Jej ostatniego słowa nikt nie słyszał. Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą. 18 lutego, w miesiącu narodzin Wandy, możemy jej towarzyszyć na tym końcowym odcinku ziemskiej wędrówki, ale... Nie poprzez projekcję filmu, lecz poprzez spektakl przeniesiony z Teatru Bagatela w Krakowie do Warszawy, gdzie mieszkała i należała do klubu wysokogórskiego po 1973 roku.

 

W roli wybitnej himalaistki wystąpi Lidia Olszak. Aktorka, znana z ekranu telewizji, ambitnych projektów i ciekawych ról teatralnych, odkryje obrazy z życia nieprzeciętnej kobiety, dającej przykład jak siła woli determinuje ludzkie życie, które zostało potwornie okaleczone już od dzieciństwa ogromem tragedii. Niemal na jej oczach pocisk rozszarpał brata, zamordowano jej ojca, a w górach straciła kilkanaście bliskich osób, w tym swoją największą miłość. Czy i jak po takich dramatach można się podnieść?

 

Scenariusz: Patrycja Babicka, Magdalena Zarębska-Węgrzyn

Reżyseria/ scenografia/ projekcje: Bartosz Kulas

Kostiumy: Małgorzata Chruściel

Muzyka: Łukasz Pieprzyk

Reżyseria świateł: Marek Oleniacz

Asystent scenografa: Adam Szymański

Asystent reżysera/ inspicjent/ sufler: Monika Handzlik

Obsada: Lidia Olszak jako Wanda Rutkiewicz

Produkcja: Teatr Bagatela w Krakowie

 

 

Bilety:

MIEJSCA NIENUMEROWANE

17 filmów do wyboru (godzina 22.00) - 40 zł - sprzedaż biletów na stronie  https://www.kinoluna.pl/filmy/noc-himalajska-17-filmow-do-wyboru

Karnet na obydwa wydarzenia - 70 zł - sprzedaż biletów na stronie  https://www.kinoluna.pl/filmy/noc-himalajska-teatr-i-17-filmow

 

 

Uwaga! Spektakl, jak i całe wydarzenie WARSZAWSKA NOC HIMALAJSKA w hołdzie Wandzie Rutkiewicz, tylko dla osób posiadających certyfikat szczepienia COVID-19 lub negatywny wynik testu RT PCR zrobiony nie wcześniej niż 15 lutego 2022 roku.