NewsletterFacebook

Oburoni, człowiek zza horyzontu

Oburoni

Portret mężczyzny, który chce znaleźć odpowiedź

Może kojarzycie go z telewizji? Robert John Osam Gyaabin akompaniuje na fortepianie uczestnikom różnych programów muzycznych, m.in. od ponad 10 lat gra w znanym telewizyjnym show „Jaka to melodia?”. Ale ten film nie będzie historią pianisty. „Oburoni. Człowiek zza horyzontu” to portret mężczyzny, który chce znaleźć odpowiedź na kilka fundamentalnych pytań: kim jest? Jakie są jego korzenie? Kim był ojciec, którego nigdy nie poznał?

Życiorys bohatera to gotowy scenariusz na film. Tyle piękny, co trudny, bo dotykający intymności. Ojciec Roberta przyjechał z Ghany do Polski w latach 60. Najpierw mieszkał w Łodzi, potem w Warszawie, gdzie poznał matkę bohatera. Po jakimś czasie zakochani podjęli decyzję o przeprowadzce do Anglii, i tu urodził się Robert, jednak po 2 latach angielski rząd deportował rodzinę. Kobieta z dwoma synami wróciła do Polski, ojciec dzieci wyjechał do Ghany.

Kamera będzie towarzyszyć Robertowi w podróży do Ghany – śladami ojca, utraconych relacji, dalekich krewnych. Szczery, prostolinijny, wzruszający przekaz to siła tego obrazu.     

Kraj produkcji: 
Polska / Ghana
Rok produkcji: 
2016
Czas trwania: 
93 min
Reżyseria: 
Robert Osam-Gyaabin
Scenariusz: 
Robert Osam-Gyaabin