NewsletterFacebook

W piekle złota

Gold is here

Złoto, krew, pot i łzy

Młodzi i starzy, silni i słabi, mężczyzny i kobiety, dzieci – wszystkich można zobaczyć przy wyczerpującej pracy w rzemieślniczych kopalniach złota w Ghanie. To tu lokalni mieszkańcy liczą na odmianę losu, przeszukując wody okolicznych rzek i kopiąc prowizoryczne tunele. Jedni znaleźli się tu po śmierci krewnych, inni zarabiają na szkolne pomoce, ktoś - na leki. Każdy przesiewa rdzawą ziemię w poszukiwaniu zarodka lub choćby złotego pyłu, który może stanowić o istnieniu lub zagładzie.

David A. Masterville w swoim dokumencie ukazuje codzienność mieszkańców Ghany, pracujących przy poszukiwaniach najważniejszego surowca mineralnego regionu. Spotkani po drodze rozmówcy to najczęściej ludzie zgnębieni, podupadli na zdrowiu, pozbawieni marzeń i złudzeń. Wielu miało zamiar pracować przy poszukiwaniach tylko kilka miesięcy. Z braku perspektyw w ubogim kraju – dekadami nie ruszają się z miejsca. 

„Gold Is Here” to z jednej strony tragiczne ludzkie historie, z drugiej zaś – próba podjęcia analizy kondycji współczesnej Ghany.  Fascynujący to wizerunek, choć niezwykle bolesny, ukazujący pracujące dzieci, które nie skończą szkoły, kobiety pracujące równie ciężko co mężczyźni, poszukiwaczy złota narażonych na śmiertelne niebezpieczeństwo za głodowe pensje. Niepokojące i potrzebne kino.

Kraj produkcji: 
Ghana
Rok produkcji: 
2014
Czas trwania: 
70 min
Reżyseria: 
David A. Masterville
Scenariusz: 
David A. Masterville