NewsletterFacebook

Po drugiej stronie - MDAG film festival

The Other Side

Film o ludziach określanych jako „white trash” – biednych białych Amerykanach, często mieszkających w przyczepach samochodowych na przedmieściach wielkich miast. Charakteryzuje ich rasizm, miłość do broni palnej, seksizm, a ponad wszystko – umiłowanie wolności i nienawiść do rządu w dalekim Waszyngtonie, z którym pewnego dnia, jak sądzą, przyjdzie im walczyć z bronią w ręku. To Ameryka, która głosuje na Donalda Trumpa – niechętna obcym, zakochana w przemocy i ludycznych rozrywkach. Wypchnięta na margines społeczeństwa, nienawidząca podatków, ale także wszelkiej formy pomocy od państwa.

Częściowo inscenizowany film jest w dużym stopniu relacją z podróży do piekła, ukształtowanego przez biedę, która dziedziczona z pokolenia na pokolenie, prowadzi do przerażających patologii. Na naszych oczach odbywa się handel heroiną domowego wyrobu, ciężarna striptizerka wstrzykuje sobie narkotyk, a najlepszą zabawą alkoholików jest dręczenie własnych dzieci. Ostatnią nadzieją na inne życie dla jednego z bohaterów okazuje się pójście do więzienia, bo tylko tam można się odciąć od heroiny.

„Po drugiej stronie” to obraz duchowej i kulturowej pustki, sfilmowanej na tle przepięknych, bajkowych pejzaży Luizjany. Dla niektórych bohaterów jedyną ucieczką od narkotyków jest wstąpienie do aktywnych na południu USA organizacji paramilitarnych, szykujących się na mającą niebawem nadejść rewolucję ludową przeciwko skorumpowanym i oderwanym od rzeczywistości elitom. Plany samoobrony są zaawansowane – tu nikogo nie dziwi posiadanie bunkra na mokradłach, zaopatrzonego w prowiant na wypadek wprowadzenia stanu wojennego.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Francja / Włochy
Czas trwania: 
92 min
Reżyseria: 
Roberto Minervini