NewsletterFacebook

Po dwóch stronach Kaukazu – Rosja i Gruzja

Zapraszamy wyjątkowo w środę, 20 listopada o godz. 19.00 na pokaz slajdów Anny Kwitowskiej pt.:Po dwóch stronach Kaukazu - Rosja i Gruzja”. Pokaz odbędzie się w ramach VII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

 

Kaukaz – ten niezwykły łańcuch górski, a zarazem region historyczno-geograficzny oddzielający Europę od Azji - przez lata odkładaliśmy na „podróżniczą emeryturę”. Zawsze było gdzieś dalej, gdzieś wyżej.. W końcu, w  wyniku splotu różnych okoliczności odwiedziliśmy ten kawałek świata. Złapało nas i nie chce puścić. Byliśmy już trzy razy - na rowerach, z plecakami i z dzieckiem na plecach - i na pewno nie raz tam wrócimy. Kaukaz to rejon niezwykle różnorodny. Można tu liczyć zarówno na dzikie góry i wędrówkę bez szlaku, jak i na trekking wygodną ścieżką od wioski do wioski. To także walka z państwową biurokracją, ale i spotkania z serdecznymi mieszkańcami tego regionu. Szczególnej gościnności zaznaliśmy przemierzając rowerem gruzińską prowincję, gdzie w każdej dolinie zapewniano nas, że to najpiękniejsze miejsce w całym Kaukazie. A my do dzisiaj nie możemy rozstrzygnąć, kto miał rację.  

 

Anna Kwitowska - miłośniczka gór i podróży do miejsc poza utartym szlakiem. Lubi eksplorować rejony, w których można przeżyć prawdziwą przygodę. Marzenia o górskich eskapadach zaczęła snuć już podczas rodzinnych wędrówek po Tatrach. Jednak to oglądane „za młodu” pokazy slajdów z egzotycznych zakątków świata, stały się jej główną inspiracją do dalszych podróży. Z czasem wszystko nabrało tempa i marzenia zaczęły nabierać realnych kształtów. Po kilku wypadach w ukraińskie i rumuńskie Karpaty, szybko przeniosła się w wyższe i dalsze rejony górskie. Przemierzała himalajskie i andyjskie szlaki, ale w szczególności upodobała sobie góry Rosji i Azji Centralnej. To właśnie na przełęczach i szczytach Kaukazu, Ałtaju, Sajanów, Pamiru i Tien-szanu czuje się najlepiej. Zawodowo zajmuje się ochroną środowiska. W wolnych chwilach odkrywa ciekawe zakątki Polski i doskonali umiejętność nawigacji w terenie startując w pieszych lub rowerowych rajdach na orientację. Od kilku lat spełnia się także jako organizator takich imprez.