NewsletterFacebook

Pod ścianą - MDAG film festival

Push

Dlaczego nie stać nas już na życie w miastach? Posiadanie mieszkania jest podstawowym prawem człowieka, warunkiem bezpiecznego i zdrowego życia. Ale w  większości metropolii, zdobycie własnego dachu nad głową jest coraz trudniejsze. Film wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje i jakie mechanizmy stoją za dramatyczną zapaścią w mieszkalnictwie.

Twórcy filmu zabierają nas do nowojorskiego Harlemu, gdzie poznajemy mężczyznę, który wydaje 90% swoich dochodów na mieszkanie. Żyjąca w  Barcelonie rodzina Ahmeda jest ostatnią, która pozostała w budynku, w którym nowy właściciel przejął wszystkie inne lokale. Z kolei w Londynie nowe domy, osiedla i apartamenty sprzedawane są na międzynarodowych targach, jako lokaty inwestycyjne. Wiele z nich stoi pustych.

Leilani Farha z Ottawy w Kanadzie ujawnia dane, z których jasno wynika, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat ceny mieszkań wzrosły trzykrotnie w stosunku do dochodów. Leilani udziela pomocy osobom bezdomnym, jest także Specjalną Sprawozdawczynią ONZ ds. Należytego Mieszkalnictwa, z prawem do pociągania do odpowiedzialności rządów, jeśli te nie spełniają zobowiązań w zakresie praw człowieka zapisanych w Karcie Praw Człowieka ONZ.Jeśli naprawdę chcemy, aby nie tylko najbogatsi mieli dostęp do miast, musimy doprowadzić do radykalnych zmian, także w sposobie myślenia o tym, do kogo one należą. Bo mieszkanie nie powinno być dobrem luksusowym, na które stać niewielu.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Szwecja
Czas trwania: 
92 min
Reżyseria: 
Fredrik Gertten