NewsletterFacebook

PREMIERA Z TWÓRCAMI: Gdzie jesteś, Adamie?

Akcja filmu „Gdzie jesteś, Adamie?” rozgrywa się w starożytnym klasztorze Dochiariu na zachodnim wybrzeżu góry Athos, jednego z półwyspów Morza Egejskiego, oddanego na wyłączny użytek mnichów Cerkwi prawosławnej. 

Ujęcia lokalnej przyrody przeplatają się tu z kadrami przedstawiającymi bezustanną pracę i modlitwę mnichów, budując tym samym rytmiczną relację pomiędzy człowiekiem a przyrodą na wzór harmonii raju. Raju, za którym tak bardzo w głębi duszy tęsknimy.

Jednak prawdziwą perłą tego rozkosznego bizantyjskiego pejzażu pozostają wciąż sami mnisi, których ciepło i autentyczność zostały uchwycone wraz z zerwaniem zasłony skrywającej ich prawdziwe codzienne życie we wszystkich jego odcieniach, od radości i nadziei aż po chwile słabości.

Zapraszając twórców filmu w swoje progi, mnisi pragnęli obudzić w każdym z widzów pamięć i refleksję o przyszłym zmartwychwstaniu.

Głównym bohaterem filmu jest starzec monasteru, ihumen Grzegorz, którego wieloletnie doświadczenie w przewodnictwie duchowym zaowocowało przenikliwym rozumieniem ludzkiej duszy wraz z jej pragnieniem powrotu do stanu charakterystycznego dla ludzkiej natury Adama sprzed upadku.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Ukraina
Rok produkcji: 
2019
Czas trwania: 
80 min
Reżyseria: 
Aleksandr Zaporoshchenko