NewsletterFacebook

Salvador Dalí – W poszukiwaniu nieśmiertelności

Dokument ten oferuje nam szaleńczą podróż przez życie i twórczość Salvadora Dalí, a także jego muzy, Gali. Wszystko zaczyna się w 1929 roku, roku kluczowym w życiu i karierze Dalego, kiedy dołącza do grupy surrealistów i poznaje Galę, a kończy się w roku śmierci autora, czyli 1989.

W tej pełnej życia artystycznej podróży poznamy tzw. Trójkąt Dalego, czyli Portlligat, jego jedyny stały dom-pracownię; Figueres, dom rodzinny, gdzie powstaje Teatro-Museu Dalego oraz Púbol, symbol miłości Dalego do Gali. Odwiedzimy także inne miasta, jak Paryż czy Nowy Jork.

Kontemplując osobę Dalego czy Gali, podróż po jego twórczości, sytuację rodzinną, poprzez zdjęcia i zapiski, niektóre z nich nigdy niepublikowane, przybliżamy się do malarza, któremu udało się wypracować reputację, będącą sztuką samą w sobie. Dzięki temu dokumentowi możemy dostrzec to, co znajduje się poza jego reputacją – malarza, człowieka oraz przestrzeń, którą sobie wyobrażał. Dzięki niej jego nieśmiertelność, nieśmiertelność geniusza ma dzisiaj prawo bytu.