NewsletterFacebook

Wilczyca + spotkanie z M. Piestrakiem i D. Masłowską

[...] jest to film wspaniały, fatalny, nieznośny i skazany na zagładę.
Dorota Masłowska

Dla niektórych „Wilczyca” to nielogiczny guilty pleasure, dla innych piękna pocztówka z polskiego podwórka grozy. To film, który dywersyfikuje opinie. Sprawdźcie, czy Wasze serce bije do „Wilczycy”, czy podczas seansu czujecie się tak, jakbyście mieli w nim kołek. 
Ten seans będzie jak róg obfitości dla każdego kinofila!


Marek Piestrak to kultowa postać polskiego kina. Stworzył między innymi „Indiana Jonesa” bloku wschodniego, czyli „Klątwę Doliny Węży”, sci-fi, którego nie powstydziłby się Ridley Scott „Test Pilota Pirxa” i „Wilczycę”, która tak dużo czerpie z kultury ludowej, że w dobie współczesnej chłopomanii MUSI wejść do kanonu uwielbianych polskich filmów.

Masłowska i Piestrak mają coś wspólnego - przecierają szlaki, wywołują kontrowersje.
Pisarka pokazała, że granice w językowych zabawach zawsze można przesuwać. Udowodniła też, że awangardowy, ambitny rap idealnie mieści się na kartach literatury. Piestrak udowodnił, że w Polsce można tworzyć kino gatunkowe (i to takie, które niesie przekaz, a nie jest tylko pustą formą).  Twórczość tych twórców to dowód na to, że nie ma wymówek, zawsze można znaleźć kreatywne rozwiązania. 
 

Film komentuje Dorota Masłowska, kultowa postać polskiej literatury.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Markiem Piestrakiem i Dorotą Masłowską. Poprowadzi Michal Dondzik.


W malowniczej scenerii zaboru austriackiego główny bohater “Wilczycy”, Kacper Wosiński, staje przed trudnym wyzwaniem po tajemniczej śmierci swojej żony…
Dorota Masłowska w swojej narracji prowadzi groteskowy dialog z filmem. Komentuje, dopowiada, zasiewa wątpliwości - nadaje całkowicie nowej perspektywy odbioru. Opowieść “o Wosiu” nabiera nieoczekiwanego kształtu, dotykając granicy między strachem a… śmiechem.

●    Film z autorską narracją powstał w ramach wrocławskiego Festiwalu Korelacje, który skupia się na łączeniu różnych dziedzin sztuki w nowe, dostępne formy.

●    Film z lektorem (autorską narrację czyta Dorota Masłowska) i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH).

Gatunek: 
kostiumowy / horror
Kraj produkcji: 
Polska
Rok produkcji: 
1982
Czas trwania: 
98 min
Reżyseria: 
Marek Piestrak
Scenariusz: 
Jerzy Gierałtowski
Obsada: 
Iwona Bielska, Krzysztof Jasiński, Stanisław Brejdygant