NewsletterFacebook

Wschód warty zachodu

Zapraszamy w czwartek, 16 stycznia o godz. 19.00 na pokaz slajdów Michaliny Kupper pt.: “Wschód warty zachodu”. Pokaz odbędzie się w ramach VII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł. 

Przemierzymy góry, jeziora, granice uznawane i nieuznawane. Zorganizujemy wycieczki długo planowane jak i tradycyjnie zasmakujemy szwendania bez celu, ale z niesamowitymi rezultatami.
Ze Wschodu pochodzi wiele, co kształtuje naszą kulturę, zwyczaje a nawet poczucie humoru. Przybyła medycyna, cyfry, nauka a nawet Bóg pod wieloma imionami.
W Iraku poznamy pierwsze cywilizacje, których pozostałości starożytnego pisma odkryjemy przypadkowo na kamieniach wędrując po jaskiniach. Usłyszymy starożytny język Asyryjczyków, którym mówił m.in Jezus. W Kurdystanie irackim powrócimy do Jazydów (odwiedzanych co roku), tworząc wspólnie zagrody dla zwierząt a w górach na granicy Iraku i Iranu odnajdziemy sady granatów w trakcie zbiorów, gdzie przyłączymy się do gospodarzy, mniejszości religijnej Kakai, próbując świeżo wygotowanego syropu.
Oprócz tego spontanicznie wybierzemy się na narty w irańskich górach, będziemy odmalowywać mozaiki na meczecie w Shiraz oraz przesiedzimy godziny w lokalnych warsztatach przyglądając się
sztuce i rzemiosłu niezmiennemu od wieków, zwiedzimy Persepolis, poznamy zoroastrian i w ich świątyni odnajdziemy ogień, palący się już ponad 1500 lat. Niezmiennie też, wylądujemy na jakimś
weselu, tym razem kurdyjsko-irański.

Michalina Kupper
Od kiedy pamięta lubiła pchać się pod górę i pod prąd. Jako dziecko wolała aktywne wakacje niż siedzenie w domu. Tak się złożyło, że później mogła organizować obozy jako instruktor harcerski
swoim podopiecznym a następnie jako kierownik i pilot we współpracy z firmami i biurami podróży.

Będąc w Polsce, tęskni za Wschodem. W podróży tęskni za Ojczyzną. Wsłuchuje się w uliczne historie, zaczepia lokalnych i sama daję się zaczepiać. Uwielbia jeść i próbować nowe smaki. Zbiera bajki i prowadzi warsztaty etnograficzne. Nie zalicza kolejnych państw, kocha wracać do tych samych ludzi i miejsc na Bliskim Wschodzie.

Oprócz tego: pedagog, trener metody Biegun, przedsiębiorca, pilot wycieczek, ratownik. Twórca projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w fundacji Orla Straż działającej w Iraku.
Uczestniczka Rowerowego Jamboree – sztafety z Polski do Japonii na etapie Turcja-Irak-Iran, nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei.