NewsletterFacebook

Premierowy pokaz koncertu otwarcia - Festiwal Praska Wiosna 2016

Wydarzenie trwa od: 
24 Maj 2016 - 19:30 do 21:00

Zapraszamy na specjalny premierowy pokaz koncertu otwarcia Festiwal Pražské jaro – Praska Wiosna - środa, 24 maja 2016, godz. 19:30

Bilety w cenie 10 zł

 

Wykonawcy: Filharmonia Czeska i Paavo Järvi - dyrygent

Program: Bedřich Smetana: Má vlast

Festiwal muzyki klasycznej Praska Wiosna jest fenomenem. Przetrwał wszystkie zawirowania historyczne i polityczne, a także zmiany gustu i dramatyczne porywy kulturalne. Przetrwał je, bo w każdym okresie znalazło się wystarczająco wielu słuchaczy, gotowych docenić i posmakować prawdziwej jakości artystycznej. Koncert otwarcia festiwalu muzycznego Praska Wiosna tradycyjnie odbywa się 12 maja, w rocznicę śmierci Bedřicha Smetany. W repretuarze jest jego Má vlast.  Jest to cykl sześciu poematów symfonicznych o tematyce pozamuzycznej, inspirowany czeską historią, legendami i krajobrazem. Jest to największe dzieło Smetany, powstałe w latach 1874 – 1879.

Paavo Järvi – dyrygent koncertu otwarcia

Jesienią ubiegłego roku Paavo Järvi (1962),  Estończyk z amerykańskim paszportem, ostatecznie wkroczył do grona najpopularniejszych i najczęściej obserwowanych współczesnych dyrygentów: muzycznego Oscara – Gramophone Award 2015 odebrał w Londynie w kategorii Artysta Roku. W tym samym roku otrzymał ważną nagrodę Diapason d’Or. Uczył się w najbardziej prestiżowych szkołach: na Juilliard School i Curtis Institute. Współpracuje z najważniejszymi filharmoniami świata.

           
Filharmonia Czeska jest już z Paavo Järvim zgrana, angażuje go od roku 1998, kiedy po raz pierwszy pracował przy Praskiej Wiośnie, wówczas z Królewską Filharmonią w Sztokholmie. Kolejny raz zamykał Praską Wiosnę w roku 2014 z hr-Sinfonieorchester Frankfurt. Owacje doprowadziły do bisów. Dzieło Smetany zna bardzo dokładnie. Jego ojciec Neeme Järvi nagrał je już dziesięć lat temu, Paavo Järvi ma je na świeżo: Má vlast grał ostatnio z Orkiestrą Symfoniczną w Szanghaju oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Estonii.

 

Partnerzy pokazu:

Czeskie Centrum Warszawa

Festiwal Pražské jaro – Praska Wiosna

pw

Filmy powiązane z wydarzeniem