NewsletterFacebook

FESTIWAL KINA IRLANDZKIEGO

Wydarzenie trwa od: 
14 Wrzesień 2018 - 19:00 do 16 Wrzesień 2018 - 22:30

Po raz pierwszy Fundacja Kultury Irlandzkiej organizuje jesienny Festiwal Filmu Irlandzkiego, który zagości w sześciu polskich miastach.
Pokazy irlandzkich filmów stanowią od piętnastu lat obowiązkowy element programu „Dni św. Patryka”, najważniejszego  i realizowanego nieprzerwanie od 2003 roku projektu Fundacji. Duże zainteresowanie tym elementem patrykowego programu spowodowało podjęcie decyzji o organizacji oddzielnej imprezy celebrującej irlandzkie filmy i ich twórców. Festiwal zagości jesienią w kinach w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Gdyni i Wrocławiu.
W Warszawie Festiwal odbędzie się dzięki współpracy z Kinem Luna. W ciągu trzech festiwalowych dni, od 14-16 września, pokazane zostaną irlandzkie filmy z ostatnich kilku lat.

 

Festiwal Filmu Irlandzkiego

14 września (piątek)

Oficjalne otwarcie Festiwalu z udziałem reżysera filmu otwarcia Lenem Collinem

19:00, Sanctuary (87’), reż. Len Collin,

21:15, Kandydat dla szalonej Mary (82’), reż. Darren Thornton

 

15 września (sobota)

16:00, Irlandia z dreszczykiem – prezentacja multimedialna (60’), wstęp wolny

17:15, W imię pokoju (90’), reż. Maurice Fitzpatrick, dokument

19:00, South (75’), reż. Gerard Walsh

20:45, The Lodgers. Przeklęci (93’), reż. Brian O’Malley

 

16 września, (niedziela)

11:00, Sekrety morza (93’), reż. Tomm Moore

12:45-13:45, warsztaty plastyczne w foyer (60’), wstęp wolny

15:00, Historia Filmu Irlandzkiego, prezentacja multimedialna (60’), wstęp wolny

16:15, After 16 (ok.60’), seria dokumentów poświęconych tematyce Powstania Wielkanocnego

18:30, Młodzi przebojowi (106’), reż. John Carney

20:30, Piękny Drań (95’), reż. John Butler

Bilety do nabycia w kasie kina

 

Szczegółowe informacje o filmach i warsztatach:

1. A date for Mad Mary (Kandydat dla szalonej Mary), premiera 2016
reż.  Darren Thornton
czas trwania: 1 godz. 22 min.

Bohaterką jest nastoletnia Mary, która po sześciu miesiącach spędzonych w więzieniu za udział w szkolnej bójce wraca do domu. Na krnąbrną i charakterną dziewczynę z niewielkiego irlandzkiego miasta Drogheda na miejscu czeka niejedna niespodzianka. Jak chociażby zbliżający się wielkimi krokami ślub jej przyjaciółki, podczas którego ma być druhną panny młodej. Każdy kolejny dzień uświadamia Mary, jak bardzo przez te kilka miesięcy wszystko dookoła niej się zmieniło, niekoniecznie po jej myśli. Niewinną młodość powoli zastępować zaczęło odpowiedzialne, dorosłe życie. W pierwszej kolejności oznacza to dla dziewczyny znalezienie odpowiedniego partnera na wesele, co przy temperamencie Mary wcale do prostych nie należy. Wszak jedyną osobą, przy której czuje się swobodnie i bezpiecznie, jest jej rówieśniczka Jess.
Nagrody: IFTA – nagroda dla najlepszej aktorki drugoplanowej w roku 2017, najlepszy film w roku 2017,

2. South, premiera 2016
reż. Gerard Walsh
czas trwania: 75 min.

Tom nie może sobie poradzić z bólem po stracie ojca.  W jego rzeczach znajduje zdjęcie matki, która opuściła rodzinę, gdy Tom był dzieckiem. Ne mając nic i nikogo Tom postanawia ją odnaleźć.

3. Sing Street, Młodzi przebojowi, premiera 2016
reż. John Carney
czas trwania: 1 godz. 46 min.

 Dublin, lata 80. Napięta atmosfera w domu rodzinnym sprawia, że nastoletni chłopak decyduje się na założenie zespołu, w tle oczywiście wątek romansowy a do tego świetna muzyka.
Nagrody: IFTA – najlepszy aktor drugoplanowy roku 2016

4. Handsome Devil, Piękny Drań, premiera 2016, premiera polska 2017
reż. John Butler
czas trwania: 1 godz. 35 min.

Ned i Conor sa zmuszeni dzielić ze sobą pokój w internacie. Gwiazda szkolnej drużyny rugby i szkolny outsider nie mogą się początkowo ze sobą porozumieć. Stopniowo zacznie się jednak pomiędzy nimi pojawiać nić sympatii i uczucie, które rzuci wyzwanie szkolnym zasadom.

5. Sanctuary, premiera 2016
reż. Len Collin
czas trwania: 87 min.

Romantyczna komedia będąca jednocześnie punktem wyjścia do dyskusji o sferze emocjonalnej i seksualnej osób niepełnosprawnych. Film, który zmienił irlandzkie prawo. Inspiracją do powstania filmu była sztuka teatralna zrealizowana przez grupę aktorską w ramach zajęć terapeutycznych. Wspaniała gra aktorska     i pomimo poważnego tematu w tle świetna komedia romantyczna.

6. The Lodgers. Przeklęci, premiera 2018
reż. Brian O’Malley
czas trwania: 93 min

Nawiedzony, zaniedbany dom zamieszkany przez rodzeństwo, które musi się zmierzyć z duchami przodków. W tle burzliwy okres w dziejach Irlandii: wojna o niepodległość a po jej odzyskaniu obawa o wybuch wojny domowej.

7. Krótkometrażowe filmy z kolekcji „After 16” dedykowane Powstaniu Wielkanocnemu. Temat najważniejszego irlandzkiego zrywu narodowego przedstawiony został poprzez animację, w konwencji pastiżu, dramatu itp., ukazując obie strony konfliktu. Filmy pozyskane zostały od Irish Film Institute, który będzie partnerem Festiwalu.

8. W imię pokoju: John Hume w Ameryce,
reż. Maurice Fitzpatrick
czas trwania
:  90 minut

Mający premierę w 2018 roku film dokumentalny irlandzkiego reżysera, wykładowcy akademickiego           i pisarza Maurice’a Fitzpatricka. Dokument ukazuje rolę Johna Hume’a, jednego z najważniejszych polityków Irlandii Północnej i laureata pokojowej Nagrody Nobla, w celu przywrócenia pokoju na Północy. Konsekwencją jego aktywnej działalności i zjednywania dla sprawy irlandzkiej amerykańskich polityków najwyższego szczebla było podpisanie Porozumienia Wielkopiątkowego, które zakończyło trwający w Irlandii Północnej okres walk. W filmie pojawią się wypowiedzi wielkich polityków amerykańskich, brytyjskich, irlandzkich, premierów, prezydentów, kongresmenów. Narratorem całości jest aktor Liam Neeson.

9. Sekrety morza
reż. Tomm Moore
czas
: 94 min

Jedna z najpiękniejszych irlandzkich animacji wyprodukowana w irlandzkim studiu animacyjnym Cartoon Saloon. Nominowana do Oskara. Oparta na tradycyjnej legendzie o kobietach zamienionych w foki – selkie. Animacja bazująca na irlandzkim tradycyjnym wzornictwie (jak wcześniejsza produkcja „Sekrety księgi z Kells”) z niepowtarzalną muzyką zespołu Kila.

Działania dodatkowe:

1. „Irlandia z dreszczykiem” - prezentacja multimedialna będąca podróżą po najbardziej nawiedzonych miejscach Zielonej Wyspy. Kto jest kim w irlandzkim świecie poza grobowym, czyli postacie z irlandzkich baśni i legend, a także spotkanie z autorem najsłynniejszej powieści grozy. Urodzonym w Irlandii Bramem Stokerem – ojcem najsłynniejszego wampira wszechczasów – hrabiego Draculi. 

Czas trwania: 60 min
Prowadzenie: Fundacja Kultury Irlandzkiej

2. „Historia filmu irlandzkiego” – prezentacja multimedialna prezentująca dzieje irlandzkiej kinematografii. Przedstawienie najciekawszych irlandzkich produkcji, aktorów oraz lokalizacji irlandzkich pojawiających się w międzynarodowym hitach (Waleczne Serce, Gra o tron, Gwiezdne Wojny)

Czas trwania: 60 min
Prowadzenie: Fundacja Kultury Irlandzkiej

3. Zamknięty, bezpłatny pokaz filmu „Sanctuary” dla organizacji pozarządowych zajmujących się rozwojem, opieką nad osobami niepełnosprawnymi (upośledzenia umysłowe i osoby z zespołem Downa). Film porusza ważne, ale i delikatne tematy upośledzenia będące często tematem tabu – kwestie uczuciowości i seksualności osób niepełnosprawnych. Film powstał na bazie sztuki teatralnej, która była efektem działań terapeutycznych. Chcielibyśmy dać możliwość obejrzenia tego filmu osobom pracującym z osobami niepełnosprawnymi.

4. Warsztaty plastyczne dla dzieci po projekcji animacji „Sekrety morza”

Czas trwania: 60 min
Prowadzenie: Fundacja Kultury Irlandzkiej