NewsletterFacebook

20 Tydzień Kina Hiszpańskiego

Wydarzenie trwa od: 
24 Czerwiec 2020 - 16:00 do 01 Lipiec 2020 - 23:00
 
 
Tydzień Kina Hiszpańskiego, święto widzów zakochanych w Hiszpanii i południowym stylu życia powraca do kin w czerwcu! Przegląd odbędzie się w Kinie Luna w dniach 24 czerwca - 1 lipca.
 
MIEJSCA NIENUMEROWANE!
 
Bilety zakupione na seanse marcowe zachowują ważność na analogiczne seanse (ten sam tytuł, ten sam dzień tygodnia) w datach czerwcowych.

 

 

Tegoroczny program przeglądu to 16 tytułów reprezentujących pełne spektrum hiszpańskiej kinematografii – od komercyjnych hitów, przez tytuły nagradzane na festiwalach, po ambitne kino niezależne.

 

Festiwal otworzy Póki trwa wojna, jedna z najważniejszych i najchętniej oglądanych rodzimych produkcji ubiegłego roku. Film w reżyserii Alejandra Amenábara to historia niezwykle kontrowersyjnej postaci z hiszpańskiej historii – pisarzu i filozofie, Miguelu de Unamuno. Filmem zamknięcia przeglądu będzie Życie zaczyna się po czterdziestce, pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Maladze dramat z fantastyczną rolą hiszpańskiej gwiazdy, Maribel Verdú.

 

W programie nie zabraknie filmów nagrodzonych na najważniejszej hiszpańskiej imprezie filmowej, Festiwalu Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze. Łączące fikcję i dokument Dni, które nadejdą otrzymały tam nagrody dla najlepszego filmu, reżysera i aktorki. Nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył Quim Gutiérrez za tytułową rolę w Litusie – wzruszającym komediodramacie o przyjaźni, rodzinie i sekretach. Nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz nagroda publiczności przypadły komedii Bo pójdzie z dymem, rozgrywającej się w Kadyksie opowieści o muzyku, który wplątuje się w narkotykową kabałę.

Młode hiszpańskie kino reprezentują w tym roku Niewinność Lucíi Alemany i Kapela Roberta Bueso. Film Alemany to częściowo autobiograficzna opowieść o dziewczynie, która by spełnić marzenia o szkole cyrkowej chce wyrwać się z niewielkiej walenckiej miejscowości, w której spędziła całe życie. Film Buesa to z kolei historia chłopaka, który to marzenie spełnił – opuścił hiszpańską prowincję i wyjechał z kraju. Po latach wraca do rodzinnego miasteczka i stara się odnowić kontakt z dawnymi przyjaciółmi.

 

Podczas przeglądu widzowie będą mieli wyjątkową okazję obejrzeć dwie spośród najnowszych hiszpańskich produkcji. Gryplan, który właśnie wchodzi na hiszpańskie ekrany, to adaptacja niezwykle popularnej sztuki teatralnej opowiadającej o trzech zdesperowanych bezrobotnych przyjaciołach, którzy postanawiają wcielić w życie skrupulatnie obmyślony plan. Po europejsku to wysmakowana wizualnie podróż na Ibizę lat 50., do mitycznej krainy przyjaźni, wolności i wolnej miłości. Film nie miał jeszcze premiery w Hiszpanii, polscy widzowie zobaczą go zatem jako pierwsi.

Podczas festiwalu nie może zabraknąć hiszpańskiej specjalności, czyli przebojowych komedii. W tym roku zapraszamy na podwójną dawkę gwiazdy Jak zostać Baskiem, Daniego Roviry – w Taksówką na Gibraltar będzie poszukiwał ukrytego w gibraltarskich tunelach złota, a w Jak zostać cesarzem okaże się ostatnim krewnym zmarłego japońskiego władcy.

W programie znalazły się też dwa inne przeboje ubiegłego roku, które przyciągnęły do kin miliony Hiszpanów. Mam to pod kontrolą to historia trzech wykładowców akademickich, którzy postanawiają podreperować domowe budżety przychodami ze sprzedaży dających narkotyczne efekty witamin. Gdybym był bogaty to z kolei opowieść o pechowcu, który niespodziewanie wygrywa na loterii. Musi jednak ukrywać fortunę przed żoną, z którą właśnie się rozwodzi.

Filmy powiązane z wydarzeniem