NewsletterFacebook

Wieczór w hołdzie Andrzejowi Zawadzie

Wydarzenie trwa od: 
25 Sierpień 2020 - 20:00 do 23:00

W sierpniu minie 20 lat od śmierci Andrzeja Zawady - twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu, organizatora i lidera wielu wypraw wysokogórskich, autora filmów i zdjęć, współautora książek alpinistycznych. Gdyby nie jego determinacja nie byłoby wyprawy na Everest, zakończonej zdobyciem szczytu przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego w lutym 1980 roku. Sześć lat wcześniej na Lhotse Zawada jako pierwszy człowiek na świecie przekroczył zimą wysokość 8000 m.

25 sierpnia zaprezentowane zostaną trzy wyjątkowe, rzadko pokazywane filmy - "Orłem być" (20 minut), "W lodowym piekle” (20 minut) i „Ostatnia rozmowa” (50 minut) w reżyserii Anny Pietraszek, która spotka się z widzami wraz z legendarną himalaistką Anną Czerwińską.

Na przełomie 1996 i 1997 roku Zawada dowodził pierwszą polską zimową wyprawą na Nangę Parbat. Oblężenie góry trwało półtora miesiąca. Bagaż o wadze 4,5 tony przenosiło 160 tragarzy w ciągu czterech dni w nie notowanych od lat wyjątkowo obfitych opadach śniegu w Karakorum. Zmagania z tymi ekstremalnymi warunkami zobaczymy w filmie "W lodowym piekle".

20 lat temu Anna Pietraszek była przekonana, że Andrzej Zawada siedzi już sobie wygodnie w samolocie lecącym w kierunku Pakistanu i obmyśla plan kolejnego zimowego szturmu na Nangę Parbat. - A tu nagle dzwoni mój domowy telefon i w słuchawce słyszę jego głos: „Anka, ja nie będę długo żył. Czy możesz zrobić o mnie film?" - wspomina Pietraszek, która w latach 1977-2011 zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży. Była też uczestniczką wielu wypraw wysokogórskich.

Śmiertelna choroba zaatakowała ikonę polskiego himalaizmu nagle i postępowała szybko. Mimo walki wspieranej przez medyczne autorytety, Andrzej Zawada zmarł 21 sierpnia 2000 roku w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

Wieczór wzbogacą wspomnienia z wyprawy na Nanda Devi East (7434 m) w 2009 roku, ujętej w filmie "Orłem być", jak i tej pionierskiej z 1939 roku, uwieńczonej 2 lipca pierwszym wejściem na siedmiotysięcznik. W filmie wykorzystano oryginalne materiały (całe 11 minut), nakręcone w 1939 roku, które zostały odnalezione w Londynie i po 17 latach sprowadzone do Polski przez Annę Pietraszek.

W tym dniu będzie też możliwość nabycia koszulek i nepalskich gadżetów, a także książek w specjalnych cenach z autografami wybitnych himalaistów. Wśród publiczności rozlosowane będą upominki.

 

Link do sprzedaży biletów: https://www.kinoluna.pl/filmy/wieczor-holdzie-andrzejowi-zawadzie