NewsletterFacebook

Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych 1- 7 października

Wydarzenie trwa od: 
01 Październik 2021 - 14:30 do 07 Październik 2021 - 14:30

TYDZIEŃ WARSZAWSKICH KIN STUDYJNYCH

W ramach pierwszej edycji Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych zapraszamy na szereg ciekawych wydarzeń: seanse przedpremierowe najnowszych filmów renomowanych twórców światowego kina, wykłady, wystawy, spotkania, dyskusje, wycieczki. Nie obędzie się bez pokazów czarno-białych materiałów archiwalnych, kronik filmowych i klasyki polskiego kina... Do udziału zapraszamy nie tylko stałych bywalców kin studyjnych, zachęcamy wszystkich, którzy kochają kino, Warszawę i miejsca, które wpisują się w filmowe tradycje stolicy.

W Lunie zaplanowaliśmy następujące wydarzenia:

4 października (poniedziałek)

  • g. 19:00 FENOMENALNY BIOGRAPH. NAJWCZEŚNIEJSZE RUCHOME OBRAZY EUROPY (1897–1902)/THE BRILLIANT BIOGRAPH. EARLIEST MOVING IMAGES EUROPE (1897-1902)/ z muzyką na żywo w wykonaniu Radka Łukasiewicza

produkcja: EYE Filmmuseum (2020)

1897-1902 • czarno-białe • polski, angielski • 52’ • DCP (z 68 mm)

Filmy przełomu XIX i XX wieku trwały około minuty i były rejestracjami codziennego życia – wydarzeń, ruchu i wszystkiego, co zachwycało szczęściarzy wyposażonych w kamery, czyli pierwszych operatorów filmowych. Jedną z czołowych firm realizujących tego typu obrazy była amerykańska Mutoscope & Biograph, założona w 1895 roku przez Williama Kennedy’ego Dicksona. W 1897 roku Dickson przybył do Europy, gdzie utworzył cztery oddziały firmy: w Wielkiej Brytanii, Niderlandach, Niemczech i Francji. Do rejestracji obrazów używał kamery z taśmą filmową o szerokości 68 mm, która umożliwiała uchwcenie szczegółów w wysokiej rozdzielczości.

Do dzisiaj zachowało się ponad 200 niezwykłych filmów zrealizowanych w Europie między 1897 a 1902 rokiem. Filmy te obecnie znajdują się w kolekcjach EYE Filmmuseum w Amsterdamie oraz British Film Institute (BFI) w Londynie. Program „Fenomenalny Biograph” to kompilacja 55 filmów wybranych przez kuratorów z niderlandzkiego archiwum. Pokaz składa się z pięciu sekcji tematycznych nawiązujących do elementów charakteryzujących przełom wieków: urbanizacji, turystyki i odpoczynku, innowacji technologicznych oraz spektakli i teatrów rewiowych.

Filmy zostały zdigitalizowane i odrestaurowane cyfrowo w standardzie 8K przez EYE Filmmuseum, przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii do skanowania taśmy filmowej.

Na pokaz zaprosi Państwa kuratorka tej sekcji, Iga Harasimowicz.

Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Radka Łukasiewicza

IGA HARASIMOWICZ - filmografka, opiekunka kolekcji wczesnych filmów zagranicznych na podłożu nitrocelulozowym w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. Kuratorka pokazów filmów odrestaurowanych cyfrowo. Absolwentka warsztatów archiwizacji, konserwacji i restauracji cyfrowej organizowanych przez Cineteca di Bologna oraz warsztatów dotyczących działalności kin studyjnych organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Studyjnych (CICAE).

Radek Łukasiewicz – polski muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta, autor tekstów. Absolwent wydziału Longwistyki Stosowanej UW, tłumacz języków angielskiego i francuskiego. Założyciel i lider zespołu Pustki, z którym nagrał siedem albumów studyjnych. Połowa duetu Bisz/Radex. W latach 2011-2014 nagrywał i koncertował z zespołami: Kobiety, Paula i Karol, Brodka. Komponuje również do filmu i teatru. Jego teksty śpiewają m.in. Artur Rojek i Monika Brodka. Na potrzeby gali wręczenia nagród Paszporty „Polityki” w 2018 roku powołał grupę Radek Łukasiewicz All Stars, z którą wykonał stworzoną przez siebie oprawę muzyczną. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wielokrotnie jako muzyk brał udział w festiwalach literackich i slamach. Jego teksty były drukowane m.in. w miesięczniku „Więź” czy w antologii młodej poezji związanej ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie „Proszę pokazać język”.

Wstęp wolny (obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek W KASIE KINA!!!)

FENOMENALNY BIOGRAPH. NAJWCZEŚNIEJSZE RUCHOME OBRAZY EUROPY (1897–1902) - Sprawdź seanse | Kino Luna | Warszawa

 

  • g. 20.30 przedpremierowy pokaz filmu „Biały potok” reż. Michał Grzybowski  // Po seansie zapraszamy na spotkanie z Michałem Grzybowskim i  Agnieszką Dulębą-Kaszą. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy Marcin Radomski

 

Komedia pomyłek o dwóch zaprzyjaźnionych małżeństwach. Michał i Ewa prowadzą stateczne życie podporządkowane pracy i drugiej ciąży. Mieszkający po sąsiedzku Kasia i Bartek borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Niespodziewanie dla wszystkich podczas kłótni Kasia wyjawia mężowi, że łączy ją coś więcej z Michałem… Przyjaźń i miłość w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Zależności uczuciowe i finansowe oraz niewinne z pozoru kłamstwa nakręcają spiralę nieporozumień. Emocje sięgają zenitu. Na dodatek w małżeński spór angażują się windykatorzy, policja oraz wścibski sąsiad. Chaos narasta mnożąc zabawne sytuacje aż do finałowej tragedii, która okaże się szansą dla obydwu małżeństw – ratunkiem dla ich relacji.

 

Doborowa obsada, czyli Julia Wyszyńska, Agnieszka Dulęba-Kasza, Marcin Dorociński i Dobromir Dymecki czynią z tej historii aktorski majstersztyk, którego nie można przegapić!

Film został podwójnie wyróżniony na tegorocznym 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film: otrzymał nagrodę publiczności, a Marcin Dorociński został uhonorowany nagrodą za rolę męską. Uzasadnienie brzmiało: za finezję!

POLSKA KOMEDIA Z FINEZJĄ! CZY MOŻE BYĆ LEPSZA REKOMENDACJA...?

Film zostanie wyświetlony z angielskimi napisami.

BIAŁY POTOK - Sprawdź seanse | Kino Luna | Warszawa

Bilety na seans w cenie 15 zł.

„Biały potok” według zapowiedzi dystrybutora wejdzie do kin 19 listopada.

 

W Tygodniu Warszawskich Kin Studyjnych bierze udział dziesięć kin: Amondo, Atlantic, Elektronik, Kinoteka, Kultura, Muranów, Luna, Stacja Falenica, U-Jazdowski, Wisła.

W każdym z nich przygotowano ciekawe wydarzenia związane z historią samych kin, dzielnic, jak i miasta. Będzie można obejrzeć unikatowe filmy fabularne i dokumentalne. Wiele z pokazów przedpremierowych to okazja do spotkań z twórcami filmowymi i specjalistami branży kinematograficznej, którzy opowiedzą o kulisach swojej pracy. Chcesz wiedzieć co to DKF-y, PKF-y, nieużyte pozytywy? Przyjdź! Jesteśmy otwarci! Zaplanowano także wykłady: o taśmie filmowej, o początkach kin studyjnych oraz o transformacji obyczajów podczas seansów - czyli savoir vivre kinomana na przestrzeni lat.

Szczegółowy program i informacje online i offline w wybranych kinach studyjnych.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Nasi partnerzy: SKS, SFP, CineLine, MOJEeKINO.pl, Wyborcza.pl, Warszawa po dziku, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.

Plakat i identyfikacja wizualna by Julia Fukiet.

 

WSPIERAJMY KINA STUDYJNE!