NewsletterFacebook

Fashion Revolution Polska / The True Cost

Wydarzenie trwa od: 
26 Listopad 2021 - 12:30 do 14:00

W tym roku Fashion Revolution Polska po raz kolejny wyraźnie i dobitnie mówi "dość" nadprodukcji, nadkonsumpcji i marnotrawstwu. Sprzeciwiamy się sztucznemu napędzaniu potrzeb przez nachalne wyprzedaże oraz wątpliwym, zmanipulowanym okazjom cenowym, które często wcale nimi nie są. Przeciwstawiamy się kulturze jednorazowości i wyzysku w modzie, szczególnie w czasie między czarnym piątkiem i cyber poniedziałkiem. 

Wyprzedażowy szał konsumpcji spod znaku tzw. czarnego piątku niepostrzeżenie i nagle się wydłużył: już nie tyle do weekendu czy tygodnia, a nawet – jak słyszymy w spotach reklamowych – całego czarnego miesiąca! Spirala konsumpcji nakręca się coraz bardziej, za nic mając nie tylko rzeczywiste potrzeby pojedynczych konsumentów, ale także dramatyczny kryzys klimatyczny, z którym mierzy się cała planeta.

Przez ostatnie dekady ceny odzieży stopniowo malały. Jednocześnie koszty powiązane z tą branżą, ponoszone przez ludzi i środowisko, wzrosły drastycznie. Film ,,The True Cost" w reżyserii Andrew Morgan pokazuje prawdziwy koszt wytworzenia naszych ubrań i odsłania kulisy przemysłu tekstylnego. Z jednej strony to ogromne zyski, a z drugiej skandaliczne warunki pracy wytwórców i niszczący wpływ na środowisko naturalne. To będzie opowieść o ubraniach, które nosimy, o ludziach, którzy je szyją oraz o tym, jak to wpływa na świat. Opowieść o chciwości i strachu, władzy i biedzie. Spadające od lat ceny odzieży nie oznaczają spadku zysków tekstylnych gigantów, lecz wyłącznie pogorszenie warunków produkcji i większą eksploatację środowiska. To przełomowy dokument zachęcający do refleksji nad naszymi postawami konsumenckimi.
 Współorganizatorem pokazu jest organizacja Fashion Revolution Polska działająca na rzecz edukacji, popularyzowania transparentności łańcucha dostaw i zachęcania firm z branży odzieżowej do wprowadzenia etycznych standardów i zrównoważonego rozwoju. Jest częścią międzynarodowej organizacji Fashion Revolution założonej w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w kompleksie fabrycznym Rana Plaza w Bangladeszu, gdzie w kwietniu 2013 r. zginęło ponad 1100 pracowników fabryki odzieżowej, a kolejne 2500 odniosło obrażenia." 

Wstęp wolny