NewsletterFacebook

ROZMOWY (kontrolowane) z HIMALAISTAMI

Wydarzenie trwa od: 
13 Grudzień 2021 - 18:30

Najpierw niedowierzanie, potem przerażenie, w końcu kombinowanie. Tak wyglądało życie Polaka szaraka po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. A jak zareagowali na tę wiadomość himalaiści - Anna Czerwińska, Leszek Cichy czy Janusz Onyszkiewicz, późniejszy dwukrotny minister obrony narodowej.

 

Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień… odeszło w cień… ale… 13 grudnia AD 2021 wyjdzie z cienia ten dzień we wspomnieniach taterników, alpinistów, podróżników czy filmowców, m.in. Anny Teresy Pietraszek, do której to zadzwoniła Wanda Rutkiewicz z propozycją wyjazdu w góry, na… K2. „Ale mamy stan wojenny” – odpowiedziała Pietraszek. Na to Wanda: „No i co z tego? Jedziemy!”

 

„Odmówiłam. Bałam się o swoje życie. Przez cztery godziny wozili mnie po mieście, stawali przy witrynach z trumnami, abym sobie popatrzyła. Niech mnie zabiją, byle nie przy ojcu…” – wspomina wybitna reżyser, operatorka, fotograf, dziennikarka, taterniczka i alpinistka. W latach 1977-2011 zrealizowała ponad 190 filmów dokumentalnych i reportaży. Z Indii i Nepalu powróciła do Polski tydzień przed stanem wojennym z materiałem filmowym. Po wielkich bojach zrealizowała „Amritsar - miasto sikhów”, który jednak nie został dopuszczony do emisji po zatrzymaniu przez cenzurę. Dlaczego? O tym 13 grudnia w kinie Luna.

 

STAN WOJENNY - GRAMY NA ŻYWO

 

W rolach głównych m.in.:

Cezary BOROWY

Leszek CICHY

Anna CZERWIŃSKA

Marcin KACZKAN

Aleksander LWOW

Janusz ONYSZKIEWICZ

Krystyna PALMOWSKA

Anna Teresa PIETRASZEK

Monika WITKOWSKA

 

Dziennikarz śledczy: st. szer. Janusz Kalinowski (śledzony przez WRON-ę)

Rejestrator fotograficzny: Bartłomiej Zborowski (syn internowanego ojca)

Statyści: publiczność

Obraz uzupełniający: „Amritsar - miasto sikhów” (pierwszy film Anny Teresy Pietraszek zrealizowany w stanie wojennym)

13 GRUDNIA za 13 złotych (DEFLACJA)

 

Link do sprzedaży: https://www.kinoluna.pl/filmy/rozmowy-kontrolowane-himalaistami