NewsletterFacebook

Everest jakiego nie znacie

Wydarzenie trwa od: 
29 Maj 2023 - 19:00

Po wielu nieudanych i często tragicznych wyprawach 29 maja 1953 roku na Mount Everest wspięli się jako pierwsi w historii Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. Pierwszą osobą z Polski była Wanda Rutkiewicz (16 października 1978 roku jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta w świecie), a pierwszymi zimą Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki (17 lutego 1980).

 

Pierwszym i jedynym jak dotychczas Polakiem, który zdobył najwyższy szczyt Ziemi bez dodatkowego tlenu jest Marcin Miotk (5 czerwca 2005 samotnie, bez wsparcia Szerpów), a Ryszard Pawłowski to polski rekordzista z liczbą pięciu wejść na ten wierzchołek (1994, 1995, 1999, 2012, 2014).

 

Na temat Everestu napisano wiele książek, wyprodukowano wiele filmów, a mimo to nadal Góra Gór budzi wiele emocji. Przyczynia się do tego m.in. fascynacja historią domniemanego pierwszego wejścia z 1924 roku przez Brytyjczyków George'a Mallroya i Andrewa Ivrinego. Ostatni raz widziano ich na wysokości ok. 8600 m. Do dziś prowadzona jest dyskusja czy udało im się stanąć na szczycie prawie trzydzieści lat przed pierwszymi "oficjalnymi" zdobywcami. Magia tej opowieści nabrała jeszcze większej siły po tym, jak w 1999 roku na wysokości ok. 8200 m odnaleziono zwłoki Mallroya, który zginął na skutek upadku z dużej wysokości.

 

Ta magia i fascynacja, ten czar i zjawiskowość z pewnością zagoszczą po 70 latach, w poniedziałek 29 maja na spotkaniu z Marcinem Miotkiem i Ryszardem Pawłowskim w rolach głównych. Ich opowieści wzbogacą swą wiedzą Leszek Cichy i Monika Witkowska. Dziesiąta Polka na Evereście, która stanęła na jego szczycie 10 lat temu (23 maja 2013), przybędzie do Luny niemalże prosto spod Góry Gór z najświeższymi wiadomościami.

 

Opowieści opowieściami, a znakomitym do nich wstępem będzie mało znany film Dariusza Załuskiego "Wyprawa na Mount Everest" z 2012 roku, w której udział wzięli syn Jerzego Kukuczki - Wojtek, Robert Szymczak i Zbigniew Waśkiewicz, zaś scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej wspiął się na wierzchołek po raz drugi (poprzednio w 2006 roku).

 

Najwyższa góra świata znana jest powszechnie pod nazwą Mount Everest - na cześć walijskiego geodety sir Georg'a Everesta, który zainicjował prace nad stworzeniem dokładnej mapy Indii. Pierwsze pomiary i odkrycie, że Peak XV jest najwyższym szczytem Ziemi miały miejsce w 1849 roku i były dokonywane z odległości 150 kilometrów. Popularna jest także nazwa tybetańska - Czomolungma (Bogini Matka Śniegu). Natomiast Nepalczycy lansują swoją nazwę - Sagarmatha.

 

Wyczyn Marcina Miotka jest tym bardziej godny uwagi, że nie tylko zdobył Everest bez użycia dodatkowego tlenu, ale dokonał tego samotnie, mimo że część jego sprzętu zaginęła przed atakiem szczytowym. Zorganizował i brał udział w kilkudziesięciu wyprawach górskich na pięciu kontynentach, wspinał się na najtrudniejsze góry świata: K2, południowa ściana Annapurny, Pik Pobiedy. Laureat nagrody Kolosa w kategorii Alpinizm, mówca motywacyjny dla firm, autor projektu Everest Motywacji. Więcej na: miotk.pl

 

Z kolei Ryszard Pawłowski wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów ośmiotysięcznych, m.in. K2 (8611 m) północnym filarem od strony chińskiej. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

 

Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego.

 

Bilety: 29 zł

Sprzedaż biletów na stronie: https://www.kinoluna.pl/filmy/everest-jakiego-nie-znacie