NewsletterFacebook

Annapurna

Wydarzenie trwa od: 
23 Maj 2024 - 20:00

ANNAPURNA - NASYCIĆ PRAGNIENIA i ANNAPURNA - STEP BY STEP to dwa wyjątkowe filmy niby o tej samej, górskiej tematyce, ale widzianej z różnych punktów.

 

Jeden film jest autorstwa w 100 procentach jednej osoby - Michała Walczewskiego, który wymyślił scenariusz, potem go zrealizował i wszystkie "obrazy" połączył.

 

Drugi film składa się z filmików nagranych jesienią 2023 roku przez 200 uczestników wyprawy klubu Polskie Himalaje, a następnie wyselekcjonowanych, opracowanych i zmontowanych przez Macieja Bielińskiego we współpracy z Januszem Kalinowskim.

 

Autorzy i realizatorzy obu filmów w swych zamysłach zachęcają do magicznej podróży wszystkich - młodych, nieco starszych i seniorów, którzy chcą się nasycić bezcennymi wspomnieniami, poczuć magię Himalajów i spędzić wiele pięknych dni w najwyższych górach świata.

 

Anna - imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako „pełna wdzięku, łaski", jest najpopularniejszym imieniem w Polsce. Ale według słów sanskryckich znaczy "pożywienie". Jak dodamy drugie słowo "purna" - wypełniona, mamy Annapurnę - Wypełnioną Pożywieniem.

 

Tym imieniem nazywana jest też hinduistyczna bogini, jedno z wcieleń Parwati, towarzyszki Śiwy, czczonej za moc dostarczania pożywienia. Powszechnie zaś Annapurna to ogromny masyw górski w Himalajach długości 55 km. Główny wierzchołek o wysokości 8091 m otoczony jest ze wszystkich stron zasłaniającymi go szczytami siedmiotysięcznymi, których jest aż 13, oraz 16 sześciotysięcznymi.

 

Ten wyjątkowy obszar, który jest domem hinduskich i buddyjskich bóstw oraz ich skarbcem, zwany  "Annapurna Sanctuary" wcale nie oznacza miejsca kultu, ale pochodzi od niezwykłej scenerii przypominającej amfiteatr. Do tego to magicznego amfiteatru na wysokości 4130 m n.p.m. - słynnej bazy pod Annapurną, zmierzają każdego roku tysiące osób, nie bacząc na trudy podejścia. Trasa ma wprawdzie umiarkowany poziom trudności, ale trzeba pokonać ... milion schodów. Step by step... Bo w górach życie smakuje lepiej, a górskie marzenia są po to, żeby je spełniać.

 

GOŚĆ SPECJALNY ogólnopolskiej prapremiery 23 maja: Jacek PAŁKIEWICZ, wybitny podróżnik, obywatel świata, uczestnik zimowej wyprawy Annapurna 1987 z udziałem m.in. Wandy Rutkiewicz, Artura Hajzera, Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego.

 

ANNAPURNA - NASYCIĆ PRAGNIENIA

Gatunek: dokumentalny, przygodowy

Kraj produkcji: Polska

Rok produkcji: 2024

Czas trwania: 45 min

Scenariusz, reżyseria, montaż: Michał Walczewski

 

ANNAPURNA - STEP BY STEP

Gatunek: dokumentalny, przygodowy

Kraj produkcji: Polska

Rok produkcji: 2024

Czas trwania: 68 min

Scenariusz i opracowanie: Maciej Bieliński i Janusz Kalinowski

Montaż: Maciej Bieliński

 

SPRZEDAŻ BILETÓW NA STRONIEhttps://www.kinoluna.pl/filmy/annapurna