NewsletterFacebook

21. edycja Millennium Docs Against Gravity

Wydarzenie trwa od: 
10 Maj 2024 - 00:00 do 19 Maj 2024 - 23:45

W relacji ze światem. 21. Millennium Docs Against Gravity 21. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 10 - 19 maja w kinach w ośmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) oraz od 21 maja do 3 czerwca online na mdag.pl! Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „W relacji ze światem” a jego znaczenie następująco tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu - Karol Piekarczyk: „Hasło nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas”.

Nowe sekcje

Na widzów/ki czeka jak zawsze wiele nowości. W programie festiwalu pojawiło się kilka nowych sekcji, które oddają aktualne tendencje w kinie dokumentalnym. Sekcja Japan Story przygląda się różnym aspektom dalekowschodniej kultury. Zgromadzone w niej filmy pozwalają odpowiedzieć na pytanie, w czym jest nam blisko do japońskiego społeczeństwa a gdzie różnice między nami widać najlepiej? Z kolei Niezapomniane historie kobiet przybliżają sylwetki wybitnych kobiet, które musiały walczyć o uznanie swoich zasług w zderzeniu z patriarchalną kulturą. Ich osiągnięcia były często wymazywane i długo czekały, żeby usłyszał o nich świat. O ludzkim poszukiwaniu życiowego balansu opowiadają historie zgromadzone w sekcji W drodze do szczęścia. Ścieżka prowadząca do poczucia spełnienia bywa kręta oraz wyboista. Jak radzą sobie na niej bohaterowie_ki festiwalowych filmów? To doskonała okazja, żeby wyciągnąć ważną lekcję dla siebie z ich zaskakujących, często zabawnych, ale też poważnych i wzruszających poszukiwań. Na pytanie, jakie są obecnie wyzwania, z którymi muszą mierzyć się rdzenni mieszkańcy_ki różnych zakątków świata, odpowiedzi udzielają z kolei tytuły w sekcji Pierwsze Narody. W jej ramach festiwal będzie miał ogromną przyjemność gościć międzynarodową premierę filmu „Sugarcane”. W niezwykle delikatny sposób jego twórcy konfrontują widownię z trwającym dekady bólem rdzennych mieszkańców Kanady. Do Warszawy przyjedzie duet reżyserski filmu, Julian Brave NoiseCat i Emily Kassie, który otrzymał nagrodę za reżyserię w konkursie amerykańskim na Sundance.

Podczas festiwalu zostanie także zaprezentowany ponownie wybór najciekawszych doświadczeń VR pod nazwą MDAG Beyond. Doświadczenia wykorzystują najnowsze technologie do zaangażowania wszystkich zmysłów w refleksje nad fundamentalnymi problemami dzisiejszego świata – od naszej niejednoznacznej relacji z naturą po istotę relacji międzyludzkich. Wstęp na wystawę, która odbędzie się od 13 do 19 maja w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, jest bezpłatny.

Zwycięzcy Sundance i Berlinale w programie MDAG

Podczas MDAG swoje polskie premiery będą miały tytuły, które zwyciężyły na najważniejszych światowych festiwalach - Sundance i Berlinale. W przypadku Sundance będzie to aż pięć nagrodzonych filmów: zwycięzca międzynarodowego konkursu dokumentalnego - „Naturalna dzikość serca” (A New Kind of Wilderness) Silje Evensmo Jacobsen; zwycięzca amerykańskiego konkursu dokumentalnego - „Wojna porcelanowa” (Porcelain war) Brendana Bellomo i Slavy Leontyeva; zwycięzca nagrody za najlepszą reżyserię w konkursie międzynarodowym - „Ibelin” Benjamina Ree; zwycięzca nagroda za najlepszą reżyserię w konkursie amerykańskim - wspomniane już „Sugarcane” Juliana Brave NoiseCata i Emily Kassie; zwycięzca Special Jury Award for Cinematic Innovation - „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” (Soundtrack to Coup d’Etàt) Johana Grimonpreza.

„Naturalna dzikość serca” to piękna opowieść o życiu z dala od cywilizacji, która pokazuje także tragedię zmuszającą norweską rodzinę do powrotu na łono społeczeństwa. „Wojna porcelanowa” jest historią trójki ukraińskich artystów, którzy walczą o swój kraj. „Ibelin” Benjamina Ree, doskonale znanego festiwalowej publiczności za sprawą filmu „Malarka i złodziej”, jest poruszającym wspomnieniem o Matsie Steenie, który zmarł w wieku 25 lat z powodu degeneracyjnej choroby mięśni. Jego rodzice opłakiwali syna, myśląc, że choroba zmusiła go do życia w samotności. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że Mats od dawna prowadził ciekawe, pełne przyjaciół i miłości życie w sieci. „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” skupia się na latach 1960–1961. 16 krajów afrykańskich ogłasza niepodległość, co wywołuje niepokój mocarstw. USA wysyła do Afryki czarne gwiazdy jazzu, żeby ocieplić swój wizerunek, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem, bo muzycy zaczynają zauważać, jak są traktowani we własnym kraju.

Z Berlinale programerzy przywieźli za to zwycięzcę tytułu najlepszego filmu dokumentalnego festiwalu, czyli „No Other Land” Rachel Szor, Yuvala Abrahama, Hamdana Billala oraz Basela Adra. W najciemniejszym momencie swojego życia, w obliczu masowej eksmisji, palestyński aktywista Basel zaprzyjaźnia się z izraelskim dziennikarzem Yuvalem, który wspiera jego protesty.

Konkurs Polski
W tym roku na festiwalu nie zabraknie także wielu interesujących filmów polskich, które znalazły się w Konkursie Polskim. Za ich sprawą poznamy między innymi 19-letnią DJ-kę Marysię („Rave”, reż. Dawid Nickel, Łukasz Ronduda), muzyków po przejściach („Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3”,  reż. Piotr Szczepański), rodzinę pomagającą uchodźcom („Las”, reż. Lidia Duda), bohaterki walczące o prawo Polek do aborcji („Nie jesteś sama”, reż. Karolina Domagalska), czy Gosię udowadniającą, że młoda osoba żyjąca ze schizofrenią może odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie („Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć”, reż. Małgorzata Imielska). Nie samą teraźniejszością człowiek żyje - na MDAG pojawią się także giganci polskiej (pop)kultury - Wanda Rutkiewicz („Ostatnia wyprawa”, reż. Eliza Kubarska) i Marek Hłasko („8. dzień chamsinu”, reż. Zvika Gregory Portnoy), których losy i postaci zobaczymy w zupełnie nowym świetle.

Retrospektywy

Tegoroczna retrospektywa zostanie poświęcona twórczości pionierki kina queer i feministycznego, ikony oraz aktywistki Barbary Hammer. Obejmuje jej prace od początku lat 70. XX, kiedy reżyserka wprowadziła ciało oraz lesbijski akt na ekran, tworząc na tamte czasy sztukę naprawdę wywrotową, po jej ostatnie filmy powstałe w XXI wieku. Filmy Barbary Hammer są wynikiem eksperymentalnych poszukiwań narzędzi do podważania stereotypów dotyczących ról płciowych, tożsamości lesbijskiej, seksualności i obnażania historycznego wykluczenia nieheteronormatywnych osób z przestrzeni publicznej.

Włączamy się także w świętowanie 75 lat historii polskiej powojennej kinematografii i funkcjonowania Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, prezentując wybór filmów WFO. W specjalnej sekcji zaprezentowane zostaną produkcje z muzyką Krzysztofa Komedy, kreacyjne filmy dokumentalne, obrazy nieskażonej przyrody oraz nowa produkcja wytwórni - „Niewyraźny klekot ptaków” Franciszka Berbeka.

W programie festiwalu znalazła się również zestaw wyjątkowych filmów, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. 10 niezapomnianych pokazów klasyków i nowszych filmów, które warto znać, odbędzie się pod szyldem The Best of MDAG.

 

W KAŻDYM Z KIN SPRZEDAWANE SĄ BILETY WYŁĄCZNIE NA SEANSE W DANYM KINIE

MIEJSCA W SALACH NIE SĄ NUMEROWANE 

BRAK MOŻLIWOŚCI ZWROTU BILETÓW

 

21. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

Więcej informacji o festiwalu:

https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/

https://www.instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/

https://www.youtube.com/c/MillenniumDocsAgainstGravityFilmFestival

https://www.tiktok.com/@millenniumdocsag

In Relationship With the World. 21st Millennium Docs Against Gravity

The 21st edition of Millennium Docs Against Gravity, Poland's biggest film festival, will take place from 10 to 19 May in cinemas in eight Polish cities (Warsaw, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz and Lublin) and from 21 May to 3 June online at mdag.pl! As always, the unforgettable film journeys will be accompanied by meetings with the filmmakers and protagonists as well as debates on topics presented on screen.

The slogan of this yea's MDAG is “In Relationship With the World”, and this is how the festival's artistic director, Karol Piekarczyk, explains its meaning: "The slogan refers directly to the topics addressed by the films presented in the festival programme. It is also a tribute to the extraordinary work of the filmmakers who show us the reality that surrounds us and the magical bond created in the cinema hall. Following the slogan, this year, we are focusing on human relationships and showing the boundless complexity of our nature. On the one hand, it enables us to develop friendship, love, and empathy. On the other hand, our species is responsible for the destruction of itself and the planet, which is not only our home.'

New sections

As always, we have made several new additions to the programme, including sections that reflect current trends in documentary cinema. Japan Story looks at various aspects of East Asian culture. The films presented in this section explore to what extent we are similar to Japanese society and where differences are most apparent. Meanwhile, Unforgettable Female Stories takes a closer look at outstanding women who had to fight for recognition of their merits against a patriarchal culture. Their achievements were often erased, and they long waited for the world to hear about them. In The Path to Happiness, we embark on a journey in search of a balanced life. The path leading to fulfilment and happiness can be winding and bumpy. How do the protagonists of the festival films handle it? This is an excellent opportunity to learn an important lesson from their surprising, often amusing, but also serious and moving quests. On the other hand, the films presented in the First Nations section address current challenges faced by indigenous peoples around the world. As part of it, the festival will have the great honour of hosting the international premiere of the film “Sugarcane”. In a highly sensitive way, its creators confront the audience with the decades-long pain of Canada's indigenous people. The film's directing duo Julian Brave NoiseCat and Emily Kassie, who won the directing award in the US competition at Sundance, will be visiting Warsaw for the festival.

Once again, a selection of the most interesting VR experiences will also be presented during the festival under the name MDAG Beyond. The experiences employ the latest technology to engage all the senses in reflecting on fundamental issues of today's world – from our ambiguous relationship with nature to the essence of human relationships. The exhibition will take place from 13 to 19 May at the Ethnographic Museum in Warsaw (free admission).

Sundance and Berlinale winners at MDAG

MDAG will feature the Polish premieres of films awarded at the world's most important festivals – Sundance and Berlinale. As for Sundance, it will be a total of five award-winning films: the winner of the international documentary competition – Silje Evensmo Jacobsen's “A New Kind of Wilderness”; the winner of the US documentary competition – Brendan Bellomo and Slava Leontyev's “Porcelain War”; the winner of the best director award in the international competition – Benjamin Ree's “Ibelin”; winner of the best director award in the US competition – the aforementioned “Sugarcane” by Julian Brave NoiseCat and Emily Kassie; winner of the Special Jury Award for Cinematic Innovation – “Soundtrack to a Coup d'Etàt” by Johan Grimonprez.

“A New Kind of Wilderness” is a beautiful story of a family that seeks a wild, free existence in the Norwegian Wilderness, but a tragic turn of events shatters their isolation, compelling them to adapt to the demands of contemporary society. "Porcelain War"; follows three Ukrainian artists as they fight for their country. "Ibelin"; by Benjamin Ree, well known to festival audiences for his film "The Painter and the Thief", is a moving tribute to Mats Steen, who died of a degenerative muscular disease at the age of 25. His parents mourned what they thought had been a lonely and isolated life when they started receiving messages from online friends around the world. "Soundtrack to a Coup d'État"; focuses on the years 1960-1961, with 16 African countries declaring independence, causing unrest among the superpowers. The US sends black jazz stars to Africa to soften its image, but things don't go according to plan, as the musicians begin to notice how they are treated in their own country.

From Berlinale, our programmers have brought the winner of the best documentary award, “No Other Land” by Rachel Szor, Yuval Abraham, Hamdan Billal and Basel Adr. At the darkest moment of his life, facing mass eviction, Palestinian activist Basel befriends Israeli journalist Yuval, who supports his protests.

Polish Competition

This year's programme also includes many interesting Polish films presented in the Polish Competition. They will introduce us to a 19-year-old DJ Marysia (“Rave”, dir. Dawid Nickel, Łukasz Ronduda), musicians with a past (“Twenty Years After: C.K.O.D.3”, dir. Piotr Szczepański), a family helping refugees ("Forest", dir. Lidia Duda), female protagonists fighting for the right of Polish women to abortion ("Abortion Dream Team", dir. Karolina Domagalska), or Gosia who proves that a young person with schizophrenia can find her place in society ("Just Hear Me Out", dir. Małgorzata Imielska). It is not just about the present – MDAG will also look at the legends of Polish (pop)culture – Wanda Rutkiewicz (“Last Expedition”, dir. Eliza Kubarska) and Marek Hłasko (“8th Day of Khamsin”, dir. Zvika Gregory Portnoy), whose lives and personalities we will see in a completely new light.

Retrospectives

This year’s retrospective is devoted to the queer and feminist cinema pioneer, icon, and activist Barbara Hammer. It covers her work ranging from the early 1970s – when the director brought the body and the lesbian nude to the screen, creating truly subversive art for that time – to her most recent films made in the 21st century. Barbara Hammer's films are the result of an experimental search for tools to challenge stereotypes about gender roles, lesbian identity, and sexuality and expose the historical exclusion of non- heteronormative people from public space.

We are also joining the celebration of the 75-year post-war history of Polish cinematography and the existence of Wytwórnia Filmów Oświatowych (Educational Film Studios) in Łódź by presenting a selection of WFO films. In this special section, we will present films with music by Krzysztof Komeda, creative documentaries, images of unspoilt nature, and the studio's new production, “Indistinct Clatter of Birds” by Franciszek Berbeka.

Also on the programme is a set of exceptional films that have left a mark on the history of Millennium Docs Against Gravity and documentary cinema. Ten unforgettable screenings of all-time classics and more recent films worth knowing will take place as part of The Best of MDAG.

The 21st Millennium Docs Against Gravity will be a fascinating journey not only around the world, but also through many relevant issues – from ecology, politics, psychology, human rights, art (also avant-garde), and pop culture to family relations.

Find out more:

https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/

https://www.instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/

https://www.youtube.com/c/MillenniumDocsAgainstGravityFilmFestival

https://www.tiktok.com/@millenniumdocsag

Filmy powiązane z wydarzeniem